Od lat ponad tysiąc zgonów dziennie

MALARIA350„Pierwszym sygnałem nadciągającego ataku malarii jest wewnętrzny niepokój, który zaczynamy odczuwać nagle i bez wyraźnego powodu. Coś się z nami stało, coś niedobrego. (…) Co roku malaria nęka w Afryce dziesiątki milionów ludzi, a tam, gdzie grasuje najczęściej – na terenach podmokłych, nisko położonych, bagiennych – zabija co trzecie dziecko” - tak o swoim doświadczeniu malarii, blisko pół wieku temu, pisał Ryszard Kapuściński. Niestety, ta nierówna walka trwa do dzisiaj…

CHOROBA BIEDNYCH PAŃSTW

malaria1Malaria, nazywana inaczej zimnicą lub febrą, to najczęściej występująca choroba pasożytnicza w krajach tropikalnych. Często ma ona gwałtowny przebieg, powoduje liczne powikłania, a wielu przypadkach kończy się śmiercią. Przenoszona jest przez ugryzienia niektórych gatunków komarów. Według danych zawartych w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO: World Malaria Report 2019) w 2018 roku odnotowano ponad 240 mln zachorowań na zimnicę, z czego 93% na kontynencie afrykańskim, m.in. w Nigerii (25%), Demokratycznej Republice Konga (12%), Ugandzie (5%), Mozambiku (4%) i na Wybrzeżu Kości Słoniowej (4%). W tym samym roku na całym świecie z powodu malarii śmierć poniosło 405 000 osób. Niestety, najliczniejszą grupę w tych tragicznych statystykach stanowiły dzieci poniżej 5. roku życia (67%), kobiety w ciąży, ubodzy zagrożeni chorobą głodową oraz chorzy na HIV/AIDS. A przecież malarii można zapobiegać i stosować skuteczne metody leczenia chorych. Opracowano szereg środków prewencyjnych – niestety – większość mieszkańców Afryki Subsaharyjskie żyje w regionach dotkniętych konfliktami zbrojnymi, ogromną biedą i klęskami nieurodzaju. Wielu rodziców nie stać na kupno moskitier, leków, czy pełnowartościowego jedzenia – tak bardzo potrzebnego w czasie choroby.

SZCZEPIONKI NIE MA, JEST NADZIEJA

btrOd kilkudziesięciu lat trwają badania nad szczepionką, która położy kres epidemiom malarii. I choć patrzymy z nadzieją na pilotażowe programy szczepień zaplanowane na lata 2019-2022 (Ghana, Kenia, Malawi), to pamiętamy jak ważna jest profilaktyka. Stosowanie moskitier, środków owadobójczych i szybkie testy diagnostyczne ratują życie! Dzięki nim i odpowiedniej opiece medycznej w latach 2000-2015 liczba zachorowań na malarię zmniejszyła się o 41%.

25 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z Malarią. Nasza fundacja od blisko 7 lat realizuje projekt „Zatrzymać malarię”. Dzięki Waszej pomocy, w tym czasie, mogliśmy zakupić moskitiery dla najbardziej potrzebujących – szczególnie dzieci – w Ugandzie, Kamerunie, Tanzanii, Malawi i Czadzie. Pamiętajmy – czyjeś życie może zależeć od tego, jakie decyzje podejmiemy dzisiaj. Zachęcamy do wspierania naszego projektu, do kupna moskitiery dla ubogich w Afryce (możliwość kupna w Markecie Dzieci Afryki).

Katarzyna Witkowska

malaria3

 

Źródła:
“World malaria report 2019”, World Health Organization: https://www.who.int/publications-detail/world-malaria-report-2019
Kapuściński, „Heban”, Warszawa 2000

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.