Od świtu do zmierzchu będą leczyć i operować chorych w Kamerunie

lekarze1Niebawem, bo 19 lutego, rozpocznie się drugi wyjazd misyjny ambasadora fundacji dr Anny Chałupczak-Winiarskiej, realizującej program „Dermatolog Dzieci Afryki„. Tym razem pani doktor udaje się do Kamerunu, a dokładniej do miejscowości  Sangmelima, leżącej 100 km na południe od stolicy kraju Yaounde.

Doktor Ania nie jedzie sama, towarzyszy jej 8. osobowa grupa wspaniałych polskich lekarzy. W Sangmelima znajduje się nowo wybudowany szpital, w którym polscy chirurdzy prof. Andrzej Matyja, dr Jerzy Friediegier, dr Rafał Solecki i dr Georges Kamtoh będą, w ramach charytatywnego wyjazdu, operować od świtu do zmierzchu zakwalifikowanych do zabiegu pacjentów. Operacje nie mogłyby zostać przeprowadzone, gdyby nie polscy anestezjolodzy: Jarosław Garlicki i Michał Cicio, zaś okulista Dariusz Tuleja będzie badał okulistycznie pacjentów z problemami wzroku. Doktor Darek był już wcześniej dwukrotnie na misji charytatywnej w Kamerunie, zatem poznał dokładnie potrzeby zdrowotne pacjentów najbiedniejszych regionów kraju. Do grupy lekarzy dołączy również studentka medycyny Anna Mydlowska.

Potrzeby zdrowotne w tym rejonie Kamerunu są ogromne. Przeważają głównie choroby zakaźne skóry związane z infekcjami i brakiem dostępu do bieżącej wody. Występują też też liczne choroby alergiczne i kosmopolityczne (łuszczyca, bielactwo, trądzik  i podobne). Pracy będzie dużo. W krajach afrykańskich opieka zdrowotna jest odpłatna (brak ubezpieczeń społecznych) zatem opieka lekarska: lekarza rodzinnego i specjalistyczna jest praktycznie poza zasięgiem dla większości biednych ludzi. Pacjentami misji charytatywnej są niewyobrażalnie biedni członkowie pobliskich plemion. Często pokonują bardzo długą drogę, nierzadko pieszo, by uzyskać pomoc lekarską, czekają na naszą pomoc i leki. Nie można ich zawieść.

lekarze2

dr Anna Chałupczak – Winiarska w Ugandzie

 

Dziękujemy za wsparcie misji wolontariackiej:

Fundacja DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: D4 – Dermatolog Dzieci Afryki

dotpay