Odrzuceni na margines w swoim domu

Ośrodek dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej fizycznie „Talita Kum” w Lai (Czad) powstał w roku 2011. Oddano wówczas do dyspozycji budynki internatu dla dzieci wraz z kuchnią i biurem. Wcześniej ośrodek istniał tylko jako pomoc doraźna dla osób niepełnosprawnych. Wynajmowano jeden niewielki domek, który stanowił biuro, ale potrzeby były na tyle duże, że postanowiono wybudować internat dla dzieci tak, by umożliwić im naukę.

Początkowo w zamyśle internat był dla dzieci starszych od 13-14 roku życia, ale po pierwszych dwóch latach działalności zdecydowano, by przyjmować także młodsze dzieci, by i one miały możliwość kształcenia. Obecnie w internacie przebywa 23 osoby na stałe. 4 chłopców niepełnosprawnych w wieku 9-19 lat codziennie dochodzi z miasta na zajęcia rehabilitacyjne. Dodatkowo ok. 10 dzieci przychodzi na popołudniowe zajęcia wyrównawcze – są to głównie sieroty, które zostały przygarnięte przez jedną z pracownic (wiek 7-15 lat).

Ośrodek utrzymuje się głównie z datków osób indywidualnych. Sytuacja placówki nigdy nie jest przewidywalna. Pomoc głównie przychodzi z Włoch, ponieważ osoba, która wybudowała i założyła ośrodek, jest Włoszką.

Sytuacja osób niepełnosprawnych w Czadzie nie jest łatwa, zwykle są oni odrzuceni na margines. Dzieci często nie mają szansy na pójście do szkoły, ponieważ rodzice wolą wysłać zdrowe dziecko do szkoły, a nie niepełnosprawne. tk2Sytuacja ta pomału zmienia się. Widać to po młodych mamach, które coraz chętniej szukają pomocy w ośrodku dla swych małych dzieci, ponieważ Talita Kum prowadzi także „wczesną interwencję”, gdzie rodzice mogą szukać pomocy i rehabilitacji dla swych dzieci. Niestety przypadków małych dzieci niepełnosprawnych jest bardzo dużo.

Rodziców także często nie stać na posłanie swoich dzieci do szkoły, trudno im nawet zapłacić czesne w ośrodku, które i tak nie jest bardzo wysokie jak na tutejsze warunki (10.000 CFA + worek ryżu o wartości ok. 30.000 CFA – co łącznie daje wartość ok. 60 euro na rok). Stąd to ośrodek pokrywa czesne w szkole, ewentualny zakup leków jak dzieci są chore i większość rzeczy, które są niezbędne do normalnego życia.

tk3W ośrodku dzieci mają także zajęcia wyrównawcze, które odbywają się 3 razy w tygodniu, co pomaga im w lepszym zrozumieniu materiału szkolnego. Często nasi podopieczni są w czołówce najlepszych uczniów w klasie. Prócz tych zajęć, dwa razy w tygodniu, mają zajęcia praktyczne; dziewczynki uczą się robić na drutach, szydełkować itp. A chłopcy mają swój niewielki warsztat stolarski.

Na początku roku 2015 powstała nowa grupa dla najstarszych wychowanków, którzy z różnych przyczyn nie byli nigdy w szkole. W ośrodku przechodzą podstawowy kurs alfabetyzacji oraz uczą się krawiectwa. Ta grupa liczy obecnie 6 osób a cykl nauczania przewidziany jest na 3 lata.

Dzieci mają także swój niewielki ogródek warzywny, o który dbają i troszczą się. Rozpoczęliśmy także niewielką hodowlą kur.

Ośrodek zajmuje się organizacją konsultacji z chirurgami i ortopedami, którzy w ramach projektów pomocowych przyjeżdżają z Francji. Organizują operacje, zaopatrzenie w potrzebne protezy, ortezy itp.

tk6W ramach działań ośrodka konsultujemy i rehabilitujemy dzieci i młodzież. W ostatnim czasie staramy się także wyjeżdżać na najdalej położone wioski w diecezji, by tam na miejscu skonsultować dzieci i pomóc rodzicom. W taki sposób po ostatniej marcowej wyprawie na wioski, która trwała tylko 3 dni, udało nam się skonsultować prawie 40 osób, z czego jedna jest już po koniecznej dla ratowania życia amputacji nogi.

Dzieci w ośrodku mają różnego rodzaju niepełnosprawności. Część z nich porusza się o własnych siłach, część z pomocą protez, część przy pomocy kul. Liczna część wychowanków potrzebuje specjalnych wózków do przemieszczania się.

Dzieci w ośrodku znajdują spokój, staram się, by panowała w nim domowa atmosfera. Serdecznie dziękuję za każdą udzieloną pomoc!


Justyna Brzezińska

misjonarka świecka

Fundacja DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: CH1 – Dom Talita Kum

 dotpay

tk5

podopieczni Talita Kum w Lai z Justyną Brzezińską