Okulary dla Afryki

Okulary dla Afryki

Od 4 stycznia do 30 listopada 2016 r. była przeprowadzona kolejna edycja zbiórki „Okulary dla Afryki”, którą wspólnie z Fundacją DZIECI AFRYKI organizowała OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii w Bielsko-Biała.

ZBIÓRKA ZAKOŃCZONA

Wszystkim Darczyńcom składamy serdeczne podziękowanie.

wynik zbiórki

___________________________________________________________________________________________________

- Podobnie jak w trakcie ostatniej edycji zbieramy używane okulary korekcyjne tzw. „plusy” i „minusy” bez cylindrów oraz okulary przeciwsłoneczne. W polskich domach i szafach zajmują niepotrzebnie miejsce, a przecież mogą pomóc wielu ludziom. okulary1Ostatnio udało się uzbierać ponad 6 tysięcy sztuk okularów, które przekazaliśmy mieszkańcom Tanzanii, Kamerunu, Ugandy i do innych afrykańskich krajów. Mam nadzieję, że znowu pobijemy nasz rekord i będzie wciąż rozwijać tę pomoc – zachęca dr Iwona Filipecka.

Jeśli w trakcie świątecznych porządków trafiłeś na jakieś stare okulary swoje, babci czy dziecka nie wyrzucaj ich tylko przyślij do OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii w Bielsku lub w Jaworznie. Nie ważne ile mają lat i jak bardzo są już niemodne. Ważne, aby były w dobrym stanie, czyli miały nieuszkodzone wszystkie elementy opraw oraz szkła nie porysowane w centrum.

- W Afryce jest problem z wodą, jeśli ktoś ma możliwości wyczyszczenia okularów, to będziemy bardzo wdzięczni. Wszystko robimy własnymi siłami osób, które pracują w Okulus Plus Centrum Okulistyki i Optometrii w Bielsku-Białej i Jaworznie, i jak przychodzi kilka tysięcy okularów, to jest to ogram pracy.

Woreczek śniadaniowy na wagę złota

Jak w poprzednich latach do zbiórki i tym razem mogą przyłączyć się firmy optyczne. Jedyne, o co dodatkowo proszą organizatorzy to opisanie mocy szkieł.

- To zdecydowanie ułatwia segregowanie i pakowanie, a przy kilku tysiącach okularów jest co robić. Sprawdzona metoda opisywania: każde okulary wsadzone są do małego (najtańszego) woreczka foliowego razem z małą kartką, na której napisane są moce OP,OL. Woreczki nie mogą być zawiązane. W trakcie misji nie ma czasu na ich odwiązywanie przy 100 osobach czekających w kolejce do badania, a nie chcemy ich rozrywać. Te woreczki są cennym dodatkiem dla ludzi w Afryce, którzy nigdy nie mieli okularów i jest to dla nich przedmiot bardzo cenny – dodaje Iwona Filipecka.

zbiórka zarejestrowana
w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji
pod numerem 2016/47/OR
termin: od 4 stycznia do 30 listopada 2016 r.

www.okuliscidlaafryki.pl

https://www.facebook.com/OkulisciDlaAfryki

okulary2

Agnieszka Lembowicz i dr Iwona Filipecka z Kliniki Okulus Plus  z pacjentami w Tanzanii