Okulary dla Afryki

Okulary dla Afryki

„Okuliści dla Afryki” we współpracy z Fundacją DZIECI AFRYKI już po raz drugi organizują ogólnopolską zbiórkę używanych okularów dla ubogich dzieci i dorosłych w Afryce.

Pozyskane dary zostaną przekazane mieszkańcom Etiopii, Ghany, Kamerunu, Mauretanii, Namibii i Ugandy. Tym razem oprócz okularów korekcyjnych (z wyjątkiem cylindrów) potrzebujący i wolontariusze zgłaszają większe zapotrzebowanie na okulary przeciwsłoneczne.

– W większości krajów Afryki wzrok narażony jest na silne oddziaływanie szkodliwego promieniowania UV. W Polsce okres przedwakacyjny to czas, kiedy najchętniej wymieniamy stare okulary na nowe, niestety te zużyte wyrzucając – mówi dr Iwona Filipecka, pomysłodawczyni zbiórki i akcji „Okuliści dla Afryki”. Stąd prośba o zbieranie w pierwszej kolejności właśnie tych chroniących przed słońcem. Taka ochrona oczu nie jest w Afryce popularna, dlatego okulary z prawdziwym filtrem UV bardzo się przydają.

okulisci12.9- O badaniu wzroku mało kto słyszał, a jednak afrykańskie słońce potrafi mocno wzrok nadwyrężyć. Wiele dzieci ma problemy ze wzrokiem, a to powoduje trudności w nauce i  w zdobyciu dobrego wykształcenia, co z kolei przekłada się bezpośrednio na jakość życia tych dzieci w przyszłości. Badania wzroku oraz możliwość dostarczenia im odpowiednich okularów – czy to ochronnych, czy korekcyjnych jest dla nich szansą, której bez akcji dr Iwony raczej by nie otrzymały – dodaje Małgorzata Kałun z Zarządu Fundacji Dzieci Afryki, której dr Filipecka jest ambasadorką.

Inicjatorem zbiórki okularów są organizatorzy akcji ,,Okuliści dla Afryki” oraz Fundacja Dzieci Afryki. Bardzo istotna jest także rola polskich misjonarzy, którzy będą rozdawać okulary w Afryce. Bez ich wsparcia cała akcja byłaby niemożliwa.

Okulary można dostarczyć osobiście do:

– Specjalistycznej Poradni Okulistycznej OKULUS PLUS w Jaworznie,
przy ul. Nowej 8, 43-600 Jaworzno

– Fundacji DZIECI AFRYKI w Warszawie,
przy al. Zjednoczenia 13

lub przesłać na adres poradni w Jaworznie z dopiskiem „Okulary dla Afryki” – koszt wysyłki pokrywa nadawca.

termin zbiórki upływa 31 maja 2015 r.

zbiórka prowadzona za zgodą
Ministra Administracji i Cyfryzacji
decyzja nr 288/2014