Okuliści nazywani w Afryce kosmitami

oda1

23 lutego rozpoczyna się kolejna dwutygodniowa misja medyczna wolontariuszy Dzieci Afryki. Tym razem dr Iwona Filipecka oraz Agnieszka Lembowicz – optometrystka, będą badały i leczyły wzrok ubogich mieszkańców środkowo-zachodniej części Ghany. Obie wolontariuszki odpowiedziały na zaproszenie s. Marietty Żelasko ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

W roku ubiegłym do akcji „Okulistów dla Afryki” (ODA) dołączyli nowi wolontariusze. W sumie odbyło się aż siedem wypraw medycznych. Podczas każdej z nich wolontariusze badali wzrok, dobierali okulary oraz diagnozowali i leczyli choroby oczu u dzieci i dorosłych. Rozdali tysiące okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych zebranych w 2016 r. w ramach prowadzonej przez Fundację Dzieci Afryki ogólnopolskiej zbiórki okularów. Paczki z okularami wysyłane były również na misje w Afryce, gdzie polskie Siostry i Księża rozdawali je potrzebującym. Dzięki licznym darczyńcom do przychodni afrykańskich przekazali tysiące kropli do oczu. Leki zabierali także wolontariusze, wykorzystując je w trakcie swojej pracy w Afryce.

oda2Z zebranych funduszy z 1% oraz pozostałych środków przekazanych dla „Okulistów dla Afryki” zakupiliśmy kolejne sprzęty służące do badania pacjentów – ręczną lampę szczelinową i oftalmoskop. Razem z wcześniej zakupionym Retinomaxem, kasetą okulistyczną, oprawami okularowymi próbnymi i tablicami do badania ostrości wzroku tworzą  kompletny przewoźny gabinet okulistyczny. Z takim gabinetem wolontariusze medyczni Dzieci Afryki (ODA) mogą pojechać badać i leczyć do każdej afrykańskiej wioski. Sprzęt w użytkowaniu wygląda jak aparatura kosmiczna, a wolontariusze ODA nazywani są kosmitami :-)

Dzięki projektowi współfinansowanemu w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2016 r. otworzono klinikę okulistyczno-dentystyczną „Tazama na tabasamu” (Spójrz i uśmiechnij się) w Kiabakarii, w Tanzanii. W 2017 roku poleciało do niej 6 wolontariuszy w ramach 3 misji ODA.

Jedna z naszych wolontariuszek nawiązała również współpracę ze studentami optometrii w ramach projektu „Leczymy z Misją” i poleciała z nimi do Kenii. Pracowali w tamtejszym szpitalu oraz szkolili miejscowy personel.

Poniżej kilka słów na temat misji ODA, które miały miejsce w 2017 roku:

Styczeń – Abong-Mbang, Kamerun
W ramach XII misji ODA poleciała do Abong-Mbang lek. Marta Hajduga. Od 5 lat w przychodni prowadzonej przez s. Nazariuszę Żuczek działa gabinet okulistyczny wyposażony w ramach akcji Okuliści dla Afryki w podstawowy sprzęt. Podczas prawie miesięcznego pobytu Marta badała, leczyła, dobierała okulary setkom pacjentów dorosłych i dzieciom.

oda5Luty – Kiabakari, Tanzania
Do otwartej w 2016 r. kliniki okulistyczno-dentystycznej „Tazama na tabasamu” w Kiabakari, poleciała specjalistka chorób oczu dr Martyna Pieniążek. W ciągu dwóch tygodni przebadała ponad 760 pacjentów, rozdając setki okularów i kropli. Wysiłek Martyny był ogromny, ale wdzięczność pacjentów jeszcze większa. W pracy pomagali ks. Wojciech Kościelniak, pracujący od 25 lat na misji w Tanzanii oraz pracownicy przychodni w Kiabakari. Dr Martyna nie tylko leczyła, ale także szkoliła miejscowy personel, w efekcie czego część okulistyczna kliniki działa cały czas, a miejscowe pielęgniarki dobierają okulary leczą podstawowe choroby oczu.

Lipiec – Kenia
Również dr Martyna Pieniążek, wraz ze studentami optometrii w ramach projektu „Leczymy z Misją” poleciała do Kenii. Zastali świetnie wyposażony szpital, ale z deficytem rąk do pracy. Badali pacjentów, szkolili pielęgniarki okulistyczne, dobierali okulary, kwalifikowali do zabiegów okulistycznych, a także przekazali dużą ilość leków.

oda3Sierpień – Kiabakari, Tanzania
Ponownie misja w klinice „Tazama na tabasamu”. Tym razem w zespole – specjalista chorób oczu dr Arkadiusz Pogrzebielski i asystent Artur Kożuch. Podczas prawie 2-tygodniowej misji badali 50-80 osób dziennie, rozdali setki par okularów oraz mnóstwo leków. Udzielali porad, wyjaśniali i edukowali pacjentów. I ponownie szkolili miejscowy personel doskonaląc umiejętności badania pacjentów.

Październik – Kakooge, Uganda
Kolejna misja ODA w składzie dr Martyna Pieniążek oraz jej asystent  Michał Prokurat. W szkole w buszu, w miejscowym technikum czy pod rozłożystym drzewem – przez 2 tygodnie przyjęli 665 pacjentów. Jak zawsze badali, leczyli, ale także edukowali dzieci i wraz z nimi trenowali podawanie kropli ocznych. I tym razem także uczyli miejscową pielęgniarkę podstaw okulistyki, aby po ich wyjeździe dobierała okulary i leczyła podstawowe choroby oczu.

Listopad – Kiabakari, Tanzania
Trzy wolontariuszki – dr Małgorzata Pączek, dr Marta Hajduga i studentka optometrii Paulina Jakusch – wyruszyły z pomocą mieszkańcom Kiabakarii i okolic. Podczas całego pobytu zbadały ponad 440 osób, rozdały krople do oczu i okulary. Oprócz pracy w klinice, odwiedziły również Ośrodek Opieki dla Albinosów w Lamadi, gdzie dobierały okulary małym albinosom. Z tą wada genetyczną, każda osoba ma problemy z widzeniem i wadę wzroku wymagającą okularów.

oda4Grudzień – Jaunde, Kamerun
Podczas XVIII misji ODA wraz dr Dariuszem Tuleją pracowała także okulistka dr Zofia Sikorska. Pomimo przerw w dostawie prądu, codziennie przyjmowali kilkudziesięciu pacjentów, czasami nawet ponad 100! I Oni pierwsi mieli okazję wykorzystać nasz pełny przenośny gabinet okulistyczny. Sprawdził się na medal!!!

Bardzo dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy w ramach akcji „Okuliści dla Afryki” nieśli pomoc małym i dużym pacjentom w afrykańskich krajach.

dr Iwona Filipecka

OKULIŚCI DLA AFRYKI

oda7

Michał Prokurat i dr Martyna Pieniążek w Ugandzie