Olivier jest chłopcem ok. 12 letnim

olivier1

Jego sytuacja życiowa nie jest najprostsza, ponieważ jest chłopcem upośledzonym umysłowo. Nie mówi za wiele, rozumie sporo, ale problem z mową utrudnia mu życie.

Olivier jest też niepełnosprawnym ruchowo, ma sparaliżowaną całą lewą stronę ciała na skutek choroby jaką jest polio. Niepełnosprawność na szczęście nie utrudnia mu samodzielnego poruszania się czy załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Olivier jest zdolny do tego, by samodzielnie wyprać sobie ubrania itp. Bardzo lubi kolorować. Przy kolorowankach mógłby spędzić cały dzień i w ogóle się nie nudzi. Lubi też układać puzzle, ale takie które są łatwe dla niego czyli max 30 elementów. Próbuje uczyć się pisać, ale rozpoznawanie liter idzie mu bardzo ciężko mimo, że są powtarzane codziennie.

Olivier funkcjonuje dość dobrze i to dzięki swojej mamie, która bardzo wiele z nim pracowała od dziecka, ale niestety obecnie rodzice Oliviera nie żyją a opiekę nad nim sprawuje jego starsza siostra. Do ośrodka przychodzi codziennie i obecnie próbujemy nauczyć go podstaw szycia, tak by mógł jakoś kiedyś zarabiać na swoje utrzymanie – wyjaśnia Justyna Brzezińska, misjonarka świecka. Olivier bardzo lubi zajęcia manualne, w tym plastyczne. Lubi też pomagać przy stolarce, coś przynieść, podać – jest bardzo chętny i to go interesuje.

olivier2

poznaj też Automome,    Suzanne,    Julienne

więcej informacji o placówce oraz o możliwości wsparcia jego mieszkańców – czytaj