Ośrodek Zdrowia w Mbaikoro

ch4.350mapa_czadNa południu Czadu, w jednym z najbiedniejszych państw Afryki i świata, leży miejscowość Mbaikoro. Od 2014 r. pracują w niej polskie misjonarki ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących.

Jednym z dzieł, które prowadzą misjonarki, jest ośrodek zdrowia. Placówkę medyczną, w opłakanym stanie, przyjęty siostry w styczniu 2019 roku od miejscowego, świeckiego personelu. Ośrodkiem zarządza s. Ewa Milanowska z wykształcenia pielęgniarka.

Dostęp do opieki zdrowotnej w Czadzie jest ograniczony. Niedawny napływ uchodźców, uciekających przed przemocą w sąsiedniej Republice Środkowoafrykańskiej, Nigrze, Sudanie i Nigerii dodatkowo pogarsza sytuację, a potrzeby medyczne wciąż rosną. Na 100 tys. mieszkańców kraju przypada niespełna czterech wykwalifikowanych lekarzy i dwie pielęgniarki lub położne, natomiast rząd wydaje tylko 3% swojego budżetu na ochronę zdrowia.

Realia w kraju to najczęściej ośrodek zdrowia z jedną pielęgniarką, a w całym okręgu tylko z jedenym lekarzem. Ponad 2 miliony osób w Czadzie nie ma dostępu nawet do podstawowej opieki zdrowotnej. Konieczne jest zatem wzmocnienie systemu opieki zdrowotnej i ustanowienie środków zapobiegawczych oraz leczniczych w celu zwalczania śmiertelności dzieci.

ch4.3Fundacja DZIECI AFRYKI współpracuje z Franciszkankami od Cierpiących od roku 2017. Wspiera m.in. dzieci niedożywione, finansując dla nich zakup mleka w proszku, dostarcza moskitiery oraz lekarstwa, suplementy diety i środki opatrunkowe. W listopadzie 2019 r. fundacja przekazała środki finansowe z 1% podatku na zakup wyposażenia dla ośrodka zdrowia w Mbaikoro.

Aby placówka, którą prowadzą polskie misjonarki w skrajnie niekorzystnym dla siebie klimacie, spełniała swoją funkcję konieczne jest stałe wsparcie jej działalności także przez Ludzi Pięknych Serc, za co pięknie dziękujemy!

Fundacja DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: CH4 – ośrodek zdrowia w Mbaikoro


Fundacja DZIECI AFRYKI
na realizację programu przekazała:

w roku 2019   42.626,55 zł
mbaikoro

 w roku 2020
program wsparli Ludzie Pięknych Serc:
pozyskano 364.732,50 zł
(stan na 31.10.2020 r.)

Agnieszka – Rokietnica
Beata – Kotuń
Krystyna i Piotr – Krzywcza
Polska Fundacja dla Afryki – Kraków
Radosław – Zabrzeg
Roman – Raszczyce
Tomasz – Warszawa

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.