P - jak polio

P – jak polio

Polio, czyli choroba Heinego-Medina, to choroba prawie w Polsce zapomniana – w 2002 roku uznano ją za wyeliminowaną w Europie.

I chociaż wydaje się, że jesteśmy blisko wyeliminowania jej nawet w Afryce (pod koniec 2014 roku zanotowano pierwszy raz w historii 4-miesięczny okres, kiedy nie było ani jednego przypadku polio na tym kontynencie) to nadal zagraża, zwłaszcza tam, gdzie nie są zachowywane podstawowe zasady dotyczące higieny.

Powód? Wirus przekazywany jest drogą trawienną, przez kontakt bezpośredni lub w wyniku spożycia pokarmu skażonego ściekami oraz przez nosicieli, np. muchy.

Aktualnie rokowania są więcej niż optymistyczne, ale nie możemy zapominać o tych, którzy nie mieli tyle szczęścia i choroba Heinego-Medina zmieniła ich życie.

Chociaż może ona przebiegać bezobjawowo, to u części zakażonych rozwija się postać porażenna.

Paraliż, połączony z ostrym bólem i kurczami mięśni, powoduje zwiotczenie, z reguły asymetryczne, zlokalizowane najczęściej w kończynach, a z czasem dochodzi do zaniku mięśni.

Konsekwencje są oczywiste – niepełnosprawność i wszystkie skutki uboczne z nią związane prowadzą do marginalizacji osób dotkniętych chorobą.

Wśród podopiecznych Outreach Program prowadzonego przez siostry marylki w Namibii jest kilka osób chorujących na polio.

Aby pomóc im w ich codziennych zmaganiach z życiem, przekaż darowiznę na ośrodek Cheshire Home w Namibii.

FUNDACJA DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: N1 – dzieci z Cheshire Home