Paczka dla dzieciaczka / 2020

paczka350Południowosudańskie dzieci z obozu dla uchodźców w Bidibidi w Ugandzie są tegorocznymi beneficjentami corocznej akcji świąteczno-noworocznej pomocy. Tak jak przed dwoma tysiącami lat Święta Rodzina uciekała przed prześladowaniem króla Heroda, tak w drugiej dekadzie XXI wieku setki tysięcy dzieci uciekają przed wojną i głodem z Sudanu Południowego.

paczka2Pomimo kolejnego zawieszenia broni i kolejnych umów pokojowych, sytuacja w Sudanie Płd. jest niestabilna i pełna anarchii – informuje o. Andrzej Dzida SVD, misjonarz w Bidibidi. Kolejna grupa z plemienia Nuer z okolicy Bentiu parę miesięcy temu dotarła do satelitarnego obozu w Imvepi, a kilka dni temu nowa grupa z plemienia Bari z okolic Kajo Kejy również przekroczyła ugandyjską granicę. Jak widzicie sytuacja się nie poprawia, a wręcz ulega pogorszeniu.

W Bidibidi, na pograniczu ugandyjsko-południwosudańskim, największą grupę uchodźców stanowią dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia. Można przyjąć, iż jest to nawet 70% z 300.000 ludzi, czyli około 210.000 to nowa generacja.

Liczymy na to, że nie jest to grupa straconych dzieci „lost boys” – wcielanych do armii i rebelii „dzieci żołnierzy”, lecz dzieci nadziei, które będą stanowiły o przyszłości Sudanu Płd. Wiele jest potrzeb związanych z żywnością, zdrowiem i edukacją. Jednakże, najważniejsze jest to, aby te dzieci uwierzyły w siebie, że są wartościowe, że mogą coś zrobić … a zapewne coś zmienić z pomocą Fundacji Dzieci Afryki – argumentuje misjonarz.

W 30 stacjach misyjnych na terenie obozu misjonarze opiekują się ponad 1200 dziećmi formowanych w grupach „holy childhood” („świętych dzieci”). Tworzą one tzw. domki rodzinne, które mają swoje nazwy czy kolory. Niektóre dzieci są już gotowe do pomocy drugim dzieciom po ukończeniu programu „ready feet” (nasze stopy są gotowe do pójścia do innych), angażują się w pomoc jeszcze młodszym dzieciom. Dzieci św. Kizito, bo tak nazywa się grupa „holy childhood” na co dzień odkrywają, że są wartościowymi a nie „marginalizowanymi” uchodźcami. Cieszą się, gdy widzą rezultaty swoich działań, że ktoś to widzi i może je pochwalić.

paczka1Nasi dzielni „Kizito” jeszcze bardziej chcą się utożsamiać ze sobą – przekonuje o. Andrzej, pomimo straconej mamy, taty, brata czy siostry tworzą jedną wspólnotę. Największym darem świątecznym dla nich będzie wspólny ubiór, dla wszystkich „Kizito”. Będą mogli go nosić z radością i dumą. Byłby to wspaniały prezent, gdyż dzieci często chodzą w podartych koszulach, a na niedzielę czy spotkania pożyczają od starszego brata czy przyjaciela.

Wsparcie uchodźców, wśród których dzieci najbardziej potrzebują wsparcia jest najlepszym prezentem, który możecie ofiarować – kontynuuje polski misjonarz. W czasie II wojny światowej wiele polskich dzieci było uchodźcami w Ugandzie, a teraz możemy odpowiedzieć dzieciom z Sudanu Płd. z pełni naszego serca. Wymownym przykładem dla nas może być dr Wanda Błeńska, która posługiwała w Ugandzie jako lekarz trędowatych przez ponad 40 lat. Czy te dzieci nie są dziś zapomniane, a nawet odrzucane? Pozwólmy im być dziećmi z radością serca i uśmiechem na twarzy. Jak to „dokta” mówiła” najlepszym lekarstwem, najlepszą witaminą jest witamina „M” jak miłość, którą możesz Ty mój Przyjacielu już dziś ofiarować.

paczka2020Misjonarz proponuje zakup na miejscu t-shirtów i uszycie z miejscowego materiału spodenek dla chłopców i sukienek dla dziewczynek (komplet 55 zł). Można pomyśleć o zakupie butów, ale to dodatkowe 45 zł – nieśmiało proponuje misjonarz.

z błogosławieństwem i modlitwą
o. Andrzej Dzida, SVD

Minimalne założenie projektu to przygotowanie 200 paczek świątecznych dla dzieci – zwycięzców konkursu misyjnego (z koszulką, spodenkami/lub sukienką i obuwiem) x 100 zł. Łączny koszt projektu wynosi 20.000 zł.

Można wspomóc akcję dowolną kwotą, wpłacając darowiznę na rachunek fundacji, poprzez system płatności Dotpay lub zakupić paczkę w markecie Dzieci Afryki.

Pięknie dziękujemy za każdy świąteczny dar serca :-)

FUNDACJA DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: M11 – Paczka dla dzieciaczka

Beautiful Earth - South Africa and Madagascar

„paczka dla dzieciaczka” w Markecie Dzieci Afryki – KUPUJĘ


paczka2018.3

…………………………………..


akcję wsparli Ludzie Pięknych Serc :-)
mamy już 54 paczek
/stan na dz. 01.12.2020 r./

Andrzej – Rumia
Angelika – Obrazów Świętokrzyskie
Anna – Warszawa
Barbara – Chojnice
Beata – Myślenice
Bernadeta – Bielsko-Biała
Bogusława – Wodzisław Śląski
Dariusz – Katowice
Dorota i Jerzy – Legionowo
Elżbieta – Wyględy
Ewa – dotpay
Ewelina – dotpay
Giemza
Hanna i Wojciech – Chorzów
Joanna – Warszawa
Kamilla – Łapczyca
Katarzyna – Michałowice
Magdalena – Wieleń
Magdalena i Robert – Jaszczew
Magdalena – Wieleń
Magdalena – Żerków
Małgorzata – dotpay
Małgorzata – Toruń
Małgorzata – Warszawa
Mariusz – Goleniów
Marlena – dotpay
Monika – Zamość
Paweł – dotpay
Radosław – Piaseczno
Szkoła Podstawowa nr 3 – Siemiatycze
Sylwia i Wojciech – Wawrzeńczyce
Teresa – Warszawa
Tomasz – Kraków
Zespół Szkolno-Przedszkolny – Jadowniki

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.