Podarujmy czystą wodę mieszkańcom Afryki

czystawoda_350

My, mieszkańcy krajów wysokorozwiniętych, nie zastanawiamy się każdego dnia nad tym czy woda z kranów popłynie. Czy wystarczy nam jej na przygotowanie posiłków, mycie rąk czy kąpiel? Odkręcamy kran i woda płynie. Problem dostrzegamy w przypadku awarii sieci wodociągowej czy kanalizacyjnej. Wówczas kilkugodzinny brak bieżącej wody urasta do rozmiarów ogromnej tragedii.

woda2Tymczasem w większości afrykańskich krajów ich mieszkańcy na co dzień borykają się z problemem dostępu do czystej wody. Wody po prostu brakuje. Aby przygotować posiłek, trzeba się solidnie napracować. Kobiety i dzieci przemierzają pieszo wiele kilometrów, aby pozyskać czystą wodę ze studni. Przynajmniej tyle, by wystarczyło do picia czy ugotowania posiłku. Jeśli dzieci nie dostaną pić – umrą, jeżeli będą pić brudną wodę – ciężko zachorują. Woda jest też potrzebna do podlewania poletek – jeśli jej zabraknie, warzywa wyschną i nie będzie pożywienia. Dostęp do wody jest dziś elementarnym warunkiem przeżycia w najuboższych rejonach Afryki, dlatego studnie są tak ważne dla lokalnych społeczności. Afrykańskie przysłowie mówi „Nie poznamy wartości wody, dopóki studnia nie wyschnie”. I to jest kwintesencja – bez wody nie ma życia. W Afryce jest ona cenniejsza od złota. Tym bardziej powinniśmy czuć się w obowiązku włączania się w zbiórki na ich budowę.

woda3Z problemem dostępu do czystej wody borykają się również afrykańscy misjonarze. Studnia jest jednym z pierwszych obiektów, który powstaje przy misjach. Niestety – nie zawsze jest osiągalna. Czasami po prostu nie można dowiercić się do źródła wody. Trzeba poszukiwać dalej. Często brakuje środków na budowę studni i wówczas organizowane są zbiórki w celu zebrania niezbędnych funduszy. Jeśli już jest wykopana czy wywiercona, wymaga stałej konserwacji. Nierzadko podczas burzy piorun uderza w transformator i agregaty zostają spalone. Trzeba wówczas szybko reagować, a przecież studnia obsługuje ośrodek zdrowia, żłobek czy przedszkole, służy również okolicznym mieszkańcom. Najbliższe ujęcie czystej wody może być oddalone o kilka czy kilkanaście kilometrów i wówczas wodę trzeba dowozić, co jest niezwykle czasochłonne i bardzo uciążliwe – szczególnie jeśli trwa to kilka miesięcy. W takich sytuacjach misjonarze zwracają się do nas z prośbą o wsparcie budowy bądź odbudowy studni i dobrze by było takie fundusze posiadać, aby móc „od ręki” ich wspomóc. Pragniemy zmieniać warunki życia mieszkańców wiosek, z którymi pracują nasi misjonarze, jak również wspierać ich samych w trudnej posłudze na Czarnym Lądzie.

woda5Stąd zrodził się pomysł, aby w Światowym Dniu Wody*, przypadającym na 22 marca, zainicjować projekt „CZYSTA WODA”, z którego środki będą przeznaczone na budowę studni, zakup filtrów, agregatów czy naprawę urządzeń lub inne potrzeby związane z dostarczeniem czystej wody dla ośrodków misyjnych i lokalnych społeczności.

Teresa Stachowicz,
teresa@dzieciafryki.com

Dziękujemy za dar czystej wody:

Fundacja DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: M8– Czysta woda

studnia5


Fundacja DZIECI AFRYKI
na realizację programu przekazała:
w roku 2013   10.600 zł
w roku 2014   0 zł
w roku 2015   25.605 zł
w roku 2016   17.335 zł
w roku 2017   0 zł
w roku 2018   88.161 zł
w roku 2019   24.462,24 zł

mamy już 1.462,70 zł
/stan na dz. 29.02.2020 r./
Akcję wsparli Ludzie Pięknych Serc:

Agnieszka – Kamień Pomorski
Aleksandra
Bartosz
Bartosz – Kłecko
Bożena – Biłgoraj
Dawid – Przeciszów
Katarzyna – Łagów
Magdalena
Marcelina
Paulina – Brzesko
Paweł – Przyłęk
Radosław – Zabrzeg
Renata
Wojciech


* Światowy Dzień Wody – ustanowiony podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w dn. 22 grudnia 1992 roku w Rio de Janeiro, w Brazylii. Już ponad ćwierć wieku temu dostrzeżono problem braku dostępu do czystej wody i braku sanitariatów wśród ponad miliarda ludzi, dlatego w tym dniu powinniśmy głębiej zastanowić się nad cierpieniem mieszkańców krajów trzeciego świata spowodowanym brakiem dostępu do pitnej wody.