Podarujmy czystą wodę

… filtry do studni w Bertoua
filtry1a

„Czasami tak bardzo skupiamy się na dużych liczbach, że nie dostrzegamy ludzkiej tragedii, która kryje się za tymi statystykami. Cały świat byłby z pewnością wstrząśnięty, gdyby w wypadku szkolnych autobusów zginęli wszyscy mali pasażerowie. Dokładnie tyle samo dzieci umiera każdego dnia z powodu braku dostępu do czystej wody, urządzeń sanitarnych i nieprzestrzegania zasad higieny” –  SanjaY Wijesekera – koordynator UNICEF ds. wody.

O wodzie i jej znaczeniu dla życia człowieka napisano już wiele. Media coraz częściej opisują problem braku dostępu do czystej wody w najuboższych regionach świata, w tym w Afryce. Prawie miliard ludzi na naszym globie cierpi z powodu braku czystej wody do picia. Przedstawiane statystyki dot. umieralności ludzi są zatrważające. Każdego roku ponad 800 tys. osób umiera z powodu biegunki spowodowanej piciem brudnej wody. Woda czerpana z rzek i jezior pełna jest chorobotwórczych zarazków i picie jej niesie zagrożenia życia. Najbardziej podatne na choroby są małe dzieci i to one najczęściej umierają.

Wobec tego problemu świat nie pozostaje obojętny. Coraz więcej organizacji włącza się w budowę studni. Niestety, tak jak w wielu dziedzinach, także i tu, czasem pojawia się ryzyko inwestycyjne.  Kopiąc studnię do końca nie wiadomo czy woda z niej będzie dobrej jakości.

filtry4Polskie misjonarki ze Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek, w Bertoua we wschodnim Kamerunie, wykopały studnię na swojej misji.  Inwestycja dość kosztowna okazała się nietrafioną a to dlatego, że woda do której się dokopano na głębokości ok. 75 metrów jest niezdatna do picia. Centrum Pasteur’a w Kamerunie wykonało analizy bakteriologiczne tej wody. Wyniki badań wykazały, że woda jest złej jakości pod względem mikrobiologicznymi i nie nadaje się do picia.

filtry3W celu poprawienia jej jakości zaproponowano wykonanie m.in. systemu filtracji wstępnej oraz sterylizacji wody nadfioletem. Koszt zakupu urządzeń i wykonanie koniecznych prac  wyceniono na ok. 16 tys. zł.

Misjonarki zwróciły do Fundacji DZIECI AFRYKI z prośbą o pomoc w zebraniu środków na zakup niezbędnych urządzeń do filtrowania i oczyszczania wody oraz wykonania tej instalacji w studni.

Proszę, pomóżmy misjonarkom i ich podopiecznym z misyjnego żłobka w otrzymaniu tego bezcennego daru jakim jest czysta woda. Pomóżmy w zakupie filtrów i wykonaniu niezbędnych prac w celu uzdatnienia wody.  Wspomagając projekt ratujesz  życie najmłodszych dzieci, które na skutek picia brudnej wody najczęściej zapadają na choroby układu pokarmowego i często umierają. PODARUJMY CZYSTĄ WODĘ!

Teresa Stachowicz

AKCJA ZAKOŃCZONA :-)

filtry2

mamy już 16.306 zł
/stan na dz. 27.10.2017 r./
Akcję wsparli Ludzie Pięknych Serc:

1. Tomasz – Olsztyn
2. Ludwina – Chochołów
3. Jarosław – Warszawa
4. Leszek – Kielce
5. Grażyna – Toruń
6. Karolina – Piastów
7. Janina – Toruń
8. Grażyna i Marian – Krosno
9. Kazimierz – Toruń
10. Teresa – Warszawa
11. Zbigniew – Września
12. Agata – Lommel
13. Roman – Raszczyce
14. Agnieszka – Krosna Wieś
15. Magdalena – Zielonki Parcela
16. Marta – Grabowo
17. Grzegorz – Siedlce
18. Maria – Poznań
19. Sławomir – Piaseczno
20. Monika – Warszawa
21. Katarzyna – Warszawa
22. Barbara – Warszawa
23. Beata – Kotuń
24. Andrzej i Justyna – Warszawa
25. Beata – Ząbki
26. Mariusz – Goleniów
27. Tomasz – Głogów
28. Janina – Toruń
29. Roman – Raszczyce
30. Marta – Grabowo Podlaskie
31. Irena – Kołobrzeg
32. Piotr – Warszawa
33. Bożena – Radom
34. Ewa – Warszawa
35. ZNŚ – Roermond
36. Agata – Warszawa
37. Tomasz i Katarzyna – Łąka
38. Krzysztof – Łódź
39. Bernadetta – Bielsko Biała
40. Andrzej – Czarlin
41. Dorota – Białystok
42. Jakub – Swarzędz
43. Magda – Płońsk
44. Paulina – Tomaszów Maz.
45. Paweł – Kościerzyna
46. Władysław – Piła
47. Teresa – Warszawa
48. Marek – Skolanowska Wola
49. Ewa – Sierosław
50. Katarzyna – Mirosławiec
51. Regina – Dobre Miasto
52. Kalina – Warszawa
53. Marian – Złocieniec
54. Robert – Warszawa
55. Paweł – Warszawa
56. Adam – Kalisz
57. Katarzyna – Warszawa
uchwała Zarządu FDA nr 1 z dn. 24.10.2017 r. dot. dofinansowania projektu z 1% podatku kwotą 4.280 zł