Podziel się z ubogim

ubostwo1Zbliża się zima. Wielu z nas przymierza się do wymiany garderoby. Zapewne wielu pomyśli –  Ach tak! Przecież muszę kupić jeszcze ciepłe buty i kurtkę, bo te co mam już się nie nadają. Niestety, nikt z nas nie lubi wydatków.

Ale przecież nie jest aż tak źle skoro Polska została zakwalifikowana – jako pierwszy kraj z byłego bloku sowieckiego – do „rynków rozwiniętych”. Agencja indeksowa FTSE Russell przekwalifikowała nasz kraj z „emerging markets” do „developer markets”, dzięki czemu dołączyliśmy do czołówki gospodarczej na świecie*.

Pewnie większość z nas może sobie pozwolić na wymianę garderoby. Większość. Bo wśród nas wciąż jest wiele osób, które nie mogą pozwolić sobie na znacznie mniejsze wydatki.

17 października poświęćmy uwagę właśnie tym ludziom, którzy nie należą do wspomnianej wcześniej „większości”. Dlaczego? Otóż w tym czasie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem.

ubostwo3Ubóstwo dotyka wszystkich społeczności na całym świecie niezależnie od rozwoju gospodarczego państw przez nie zamieszkiwanych. Stanowi ono jedną z głównych przyczyn wykluczenia społecznego, a wręcz jest z nim równoznaczne. Często potęguje rozwój patologii społecznych. Niestety wciąż dotyka ono mnóstwa dzieci.

Warto zwrócić uwagę, iż skutki życia w ubóstwie są o wiele groźniejsze dla dziecka niż dla osoby dorosłej. Są nieodwracalne, gdyż mają wpływ na wszystkie sfery funkcjonowania dziecka m.in. edukację, sytuację zdrowotną, dostęp do kultury, poczucie własnej wartości czy relacje społeczne. W konsekwencji życie w ubóstwie prowadzi do problemów ze znalezieniem pracy w dorosłym życiu oraz do dziedziczenia biedy, co generuje ogromne koszty społeczne*. Jest to tzw. zjawisko dziedziczenia ról tzn. dziecko bezrobotnego z większym prawdopodobieństwem dziedziczy rolę ojca i w przyszłości ciężej będzie mu wypracować lepszy status społeczny*.

ubostwo5Fundacja Dzieci Afryki nieustannie działa na rzecz najuboższych zamieszkujących kontynent, gdzie tzw. niesprawiedliwość społeczna, to praktycznie synonim słowa codzienność. Wspiera takie obszary życia jak edukacja, zdrowie i profilaktyka, opieka i dożywianie oraz wiele innych. Potrzebujących jest mnóstwo, a my staramy się odpowiedzieć na ich potrzeby, stwarzając za każdym razem nowe projekty, których celem jest pozyskiwanie niezbędnych środków do udzielenia pomocy.

Niebawem rozpocznie się Tydzień Misyjny. Każdy z nas może zostać misjonarzem nie ruszając się nawet z domu.

Nie zamykajmy się na innych ludzi, których życie często stanowi codzienną walkę o przetrwanie. Zwłaszcza, kiedy udzielenie pomocy jest takie proste, nieangażujące. Czasem to kwestia poświęcenia kilku minut i odmówienia sobie jednej drobnej przyjemności. To tak niewiele, a przecież może komuś pomóc zaspokoić pilną, podstawową potrzebę. Czy nie warto?

Adam Amine

MARKET DZIECI AFRYKI
tu możesz podarować ubogim dzieciom prezent

FUNDUSZ MISYJNY
tu możesz przekazać dowolny datek,
pomagając zaspokoić najpilniejsze potrzeby ubogich

UBRANIA DO ODDANIA
tu możesz bezpłatnie przekazać ubrania,
pomagając fundacji pomagać

ubostwo2

wschodni Kamerun

 

*
http://www.polishexpress.co.uk/polska-awansowala-do-grupy-25-krajow-najbardziej-rozwinietych-na-swiecie
https://www.unicef.pl/O-nas/Aktualnosci/Miedzynarodowy-Dzien-Walki-z-Ubostwem
http://forsal.pl/artykuly/739970,swiatowy-dzien-walki-z-ubostwem-imigracja-bieda.html