Polubiłam pejzaż ten

paczka350Uśmiechnięte dziecięce buzie, wyrażające bezmiar radości, jak gdyby w jednej chwili spełniły się ich wszystkie marzenia. Rozpromienione serduszka – bo w końcu ktoś je zauważył. Wzruszenie, wydobywające z głębi najpiękniejsze oznaki szczęścia. To najprościej ujęty w słowa obraz finału akcji „Paczka dla Dzieciaczka”, jaki możemy Państwu przedstawić.

Projekt świąteczno-noworocznej pomocy jest organizowany przez Fundację Dzieci Aryki już od 2010 roku. Dotychczas podarunki były wysyłane głównie do podopiecznych oratorium w Nguelemendouka, w Kamerunie. W tym roku jednak prezenty otrzymało znacznie więcej dzieci w różnych krajach rozsianych po Czarnym Lądzie. Duża część została wręczona osobiście przez fundacyjnych podróżników.

paczka1Pierwsza partia świątecznych paczek na początku stycznia dotarła do Tanzanii. Iwona Kreczmańska odwiedziła masajskie dzieci w Kwamneke.

Kolejne prezenty otrzymały dzieci w Malawi (podopieczni Domu Jedno Serce w Nkhata Bay) oraz Etiopii (dzieci Dorze). W pierwszym etapie misjonerskiej wyprawy, w którym uczestniczył jeden z założycieli fundacji – Paweł Werakso oraz Marek Girowski, prezenty trafiły w ręce maluchów w Malawi. Do kolejnego etapu dołączył drugi z założycieli – Robert Noga. W Etiopii, wspólnie z przypadkowo napotkanym małżeństwem z Polski – Agatą i Romkiem, rozdano kolejne paczki z prezentami. paczka3Jakieś było zdziwienie holenderskich turystów, którzy w pierwszych dniach lutego spotkali na szlaku górskim „Santa Claus” rozdającego prezenty biednym dzieciom z plemienia Dorze. Rozweselenie gościło na twarzach wszystkich dzieci jak i dorosłych. Widok ten, na pewno, na długo pozostanie w pamięci fundacyjnych wędrowców.

Ale na tym nie koniec.  Tam gdzie nie mogli dotrzeć osobiście fundacyjni pomocnicy św. Mikołaja prezenty zostały wysłane pocztą. I tak, świąteczno-noworocznymi podarunkami, mogły się cieszyć również dzieci w Duaga (Ghana) oraz w Rugango (Rwanda).

Oczywiście nic nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie Ludzi Pięknych Serc. To Wam należą się największe podziękowania. Jesteście „solą dla Ziemi”. Nadajecie smak tam, gdzie go nie ma. Sprawiacie, że nasze działania mogą wyjść poza ramy formalnych projektów, słów, wyobrażeń i stają się rzeczywistością.

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tegoroczną Paczkę dla Dzieciaczka. Część osób wspomogło akcję przekazując fundusze na zakup podarków takich jak: koszulkę z nadrukiem „Dzieci Afryki” – która często jest jedynym nowym ubrankiem jakie otrzymało dotychczas dziecko, opaskę odblaskową z nadrukiem w jęz. angielskim „Jestem widoczny po zmroku”, dwa mydełka, drobną zabawkę, no i oczywiście garść lizaków. Część osób natomiast wsparła akcję przekazując piękne maskotki, które stanowiły idealne dopełnienie paczek świąteczno-noworocznych.

W imieniu naszych podopiecznych składamy podziękowanie wszystkim Darczyńcom :-)

Uśmiech choćby jednego dziecka, utwierdza nas w przekonaniu, że nasze działania mają sens. Wsparcie Ludzi Pięknych Serc dodatkowo potęguje to uczucie i dowodzi, że nie jesteśmy sami, że jest na świecie mnóstwo ludzi, którzy nie godzą się na niesprawiedliwość i cierpienie innych. Patrząc na fotografie uśmiechniętych afrykańskich maluchów, dopiero co obdarowanych, w przełożeniu na nasze realia, skromnymi prezentami – chce się wyrazić radość słowami piosenki Anny Jantar „Polubiłam pejzaż ten”. To zdumiewające, a zarazem piękne, jak wiele miłości do życia i pogody ducha jest w tych wszystkich dzieciach, pomimo, nierzadko tak trudnej rzeczywistości.

Tym samym kończymy tegoroczną „Paczkę dla Dzieciaczka”, jeszcze raz dziękując wszystkim Ludziom Pięknych Serc, z nadzieją, że kolejna akcja odbije się jeszcze większym echem!

Adam Amine

paczka2