Pomagamy z pasją już 10 lat

pomagamy3508 i 9 czerwca w Częstochowie po raz kolejny obchodziliśmy Święto Dzieci Afryki. Było to wyjątkowe, jubileuszowe wydarzenie, na które przybyli misjonarze z Afryki, sympatycy naszej fundacji, rodzice adopcyjni oraz wolontariusze.

Obchody rozpoczęliśmy w sobotę przed południem. Założyciele fundacji – Robert Noga i Paweł Werakso wspólnie przywitali wszystkich uczestników spotkania. Następnie poprzez krótkie rozważanie misyjne, przygotowane przez Dżesikę Haręzga oraz modlitwę, połączyliśmy się duchowo z dziećmi i misjonarzami w Afryce.

pomagamy1Robert Noga podsumował działania fundacji w Afryce. Podczas tej prezentacji zobaczyliśmy jak wiele projektów wspólnie zrealizowaliśmy tylko w roku 2018. Pomoc otrzymało ponad 10 tys. Afrykańczyków w 14 krajach. Udało się m.in. dokończyć budowę drugiej szkoły Dzieci Afryki w Ugandzie oraz rozpocząć budowę trzeciej szkoły Dzieci Afryki w Etiopii.

W samo południe prowadząca spotkanie Anna Goworowska zaprosiła podróżników „z misją” do podzielenia się wrażeniami z ich ostatnich wypraw na Czarny Ląd.

pomagamy3Swoje doświadczenia z podróży do Madagaskaru przedstawiły dr Anna Chałupczak-Winiarska (dermatolog) wraz z dr Anną Flantz-Olędzką (dentysta). Podczas wyjazdu towarzyszył im dr Dariusz Tuleja (okulista). Cały zespół specjalistów w ciągu tygodnia, na tej niezwykle barwnej ale biednej wyspie, przebadał setki pacjentów, udzielając im niezbędnej pomocy.

Krystian Tyrański, podróżnik, prezenter radiowy Polskiego Radia Dzieciom, twórca programów edukacyjnych i artystycznych dla dzieci, partner Fundacji Dzieci Afryki, opowiedział o swoim autorskim projekcie edukacji przyrodniczej „Szkolne Safari” i wyprawie do Tanzanii. Podróżnik w towarzystwie Bao – pluszowym słoniem, w maju zorganizowali dla tanzańskich uczniów wycieczkę na safari a teraz w czerwcu przenieśli nas w piękne, pełne dzikiej przyrody miejsce. To była niezapomniana przygoda :-)

Podczas prezentacji podróżników Agaty i Romana,  którzy w lutym w Arba Minch (Etiopia) spotkali Roberta i Pawła, realizujących MISJONERĘ mieliśmy okazję zapoznać się z kulturą i stylem życia plemienia Dorze oraz spojrzeć na naszych przyjaciół z innej perspektywy. Padło dużo ciepłych, pełnych podziwu słów dla prowadzonego przez Nich dzieła. Ponadto Roman dzielnie wspierał Roberta w obsłudze dronu podczas realizacji ujęć do kolejnego filmu.

pomagamy4aPodczas popołudniowej przerwy Krystian Tyrański prowadził dla wszystkich chętnych naukę gry na afrykańskich bębnach. Radości było co niemiara.

Po ekscytujących afrykańskich opowieściach oraz nauce gry na bębnach, prezes Robert Noga przedstawił sprawozdanie z działalności fundacji w kraju. Mogliśmy prześledzić miniony rok, dostrzec aktywność naszych kolegów i koleżanek w różnych obszarach działalności.

Założyciele fundacji odczytali treść dyplomów przyznanych wolontariuszom zaangażowanym w realizację poszczególnych projektów. Wolontariuszem roku został wybrany Adam Amine, którego Zarząd fundacji docenił m.in. „za pełną poświęcenia i bezinteresowną działalność na rzecz DZIECI AFRYKI, aktywny udział w niedzielach misyjnych, ogromne zaangażowanie, czas i energię poświęconą projektowi PIÓRNIKI DO AFRYKI”.

Następnie Teresa Stachowicz-Janke – koordynator wolontariatu krajowego, w imieniu Barbary Jarząbek – koordynatora wolontariatu misyjnego, który od roku organizuje fundacja, dokonała podsumowania jego działalności. pomagamy5Kandydaci na wolontariuszy misyjnych przez kilka miesięcy uczestniczyli w comiesięcznych spotkaniach przygotowawczych. Najbardziej zaangażowani i wytrwali otrzymali certyfikaty oraz legitymacje uprawniające do wyjazdu na wolontariat misyjny Dzieci Afryki.

Wyjątkowym wydarzeniem podczas Jubileuszu było wręczenie Wyróżnień Założycieli – statuetek MISJONERA 2019 osobom, które w sposób szczególny zasłużyły się dla fundacji. W tym roku do grona Misjonerów dołączyli Tsehai Bogale, Elżbieta Wolska, Irena G. oraz Katarzyna i Wiesław Koluchowie (więcej).

Dzień zakończyliśmy wspólnie Apelem Jasnogórskim w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej.

W niedzielę odbyła się premiera filmu pt. „Z potrzeby serc”, zrealizowanego przez Roberta Nogę a nawiązującego do początków fundacji, poszczególnych etapów jej rozwoju, do rodzących się projektów i wspominającego wszystkie MISJONERY. Film spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem przez uczestników spotkania. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem tego obrazu i profesjonalizmu autora.

Po prezentacji filmowego dokumentu Anna Goworowska poprosiła na scenę osoby z 10.letnim stażem w fundacji. pomagamy6Bukiety pięknych kwiatów, poza Założycielami, otrzymali Elżbieta Wolska – sekretarz Zarządu, Beata Warzecha-Litwa – honorowy członek Zarządu oraz Mariusz Smelkowski – członek Rady. Następnie w rytmie bębnów na salę dostarczono piękny – i jak później się okazało – pyszny jubileuszowy tort.

Film był dopiero początkiem niedzielnych niespodzianek, ponieważ w tym wyjątkowym czasie, także po raz pierwszy, zaprezentowano album „Pomagamy z pasją”. Niezwykle inspirujący i bogaty w zdjęcia fundacyjnych podróżników „z misją” z wielu wypraw jest piękną pamiątką 10.letniej działalności Dzieci Afryki. Album stał się motywem przewodnim tegorocznej debaty misyjnej, którą tradycyjnie poprowadziła niezastąpiona Anna Goworowska. Na pierwsze pytania musieli odpowiedzieć Założyciele. Dowiedzieliśmy się jak doszło do ich pierwszej wspólnej wyprawy i co poruszyło ich serca, że postanowili założyć fundację. Następnie prowadząca poprosiła obecnych na sali Misjonerów – osoby zasłużone dla fundacji, aby opowiedzieli o tym, jak zaczęła się ich przygoda z Fundacją Dzieci Afryki. Było wiele wzruszeń i wspomnień, podziękowań i niezwykłych historii.

pomagamy2Kulminacyjnym punktem debaty misyjnej było spotkanie z zaproszonymi misjonarzami: s. Natanaelą Worzała – kanoniczką (Burundi), s. Assuntą Słysz – michalitką (Kamerun), s. Katarzyną Wiater – franciszkanką (Czad), s. Izabelą Pilorz – pasterzanką (Rep. Środkowoafrykańska), o. Jackiem Gniadkiem – werbistą (Zambia) oraz o. Wojciechem Ulmanem – franciszkaninem (Uganda). Wszyscy dzielili się opowieściami ze swoich krajów. Podkreślali jak wielka jest siła pomagania i jak mocno potrafi zmienić codzienność najuboższych. Zauważyli, że organizacje pomocowe prowadzone przez świeckich doskonale uzupełniają ewangelizacyjną działalność misjonarzy w krajach misyjnych. Na bazie swoich doświadczeń opowiadali o aktualnej sytuacji w krajach afrykańskich, podkreślali bieżące potrzeby i wspominali co wspólnie zrobiliśmy.

pomagamy8o. Wojciech Ulman – proboszcz parafii w Munyonyo – miejscu chrztu św. Kizito – na ręce Założycieli przekazał obraz namalowany przez ugandyjskiego malarza z wizerunkiem Czarnej Madonny i św. Kizito – patronów Fundacji Dzieci Afryki.

Obchody zakończyliśmy Mszą św. dziękczynną w kaplicy MB Częstochowskiej na Jasnej Górze, podczas której dziękowaliśmy Bogu za dar fundacji oraz modliliśmy się w intencji dzieci w Afryce.

W uroczystościach jubileuszowych wzięli udział m.in. mamy Założycieli Barbara Noga i Barbara Werakso, referentki misyjne zgromadzeń zakonnych s. Eligia Opiłowska – michalitka oraz s. Nulla Romaniec – kanoniczka, Wojciech Zięba – prezes Polskiej Fundacji dla Afryki, dr Iwona Filipecka – prezes Fundacji Okuliści dla Afryki, Iwona Kreczmańska – prezes Stowarzyszenia To Help Africa, Tsehai Bogale – partner fundacji w Etiopii, Artur Woźniakowski – Sybirak oraz liczni przedstawiciele Ludzi Pięknych Serc; wolontariusze i sympatycy DZIECI AFRYKI – wszystkim serdecznie bardzo dziękujemy!

Ewelina Wiśniewska
Teresa Stachowicz-Janke

pomagamy7