POMALUTKU UDA SIĘ ZREALIZOWAĆ WSZYSTKO

czad1

Fundacja Dzieci Afryki od niedawna wspiera ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych Talita Kum w Czadzie, którym kieruje polska misjonarka świecka – Justyna Brzezińska. Poprosiliśmy ją, by pomogła nam bliżej i lepiej poznać miejsce, w którym pracuje oraz dla którego poświęca swój czas i serce.

Oto co pisze Justyna o ośrodku:

Talita Kum – dziewczynko wstań, to znany fragment z Ewangelii, ale także codzienna rzeczywistość wielu dzieci. Nie zawsze dzieci niepełnosprawne miały w Czadzie swoje miejsce, gdzie mogłyby się uczyć, spędzać czas i znaleźć odrobinę spokoju…

czad5Ośrodek dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej „Talita Kum” powstał w roku 2011. W tym właśnie roku oddano do dyspozycji budynki internatu dla dzieci wraz z kuchnią i biurem. Wcześniej ośrodek istniał tylko jako pomoc doraźna dla osób niepełnosprawnych. Wynajmowano jeden niewielki domek, który stanowił biuro ośrodka, ale potrzeby były na tyle duże, że postanowiono wybudować internat dla dzieci tak, by umożliwić im naukę. Początkowo w zamyśle internat był dla dzieci starszych od 13/14 roku życia, ale po pierwszych dwóch latach zdecydowano, że lepiej jest przyjmować młodsze dzieci, tak by i one miały szanse się kształcić.

Historia ośrodka nie jest nigdzie zapisana, a opowiadania ludzi różnią się od siebie. Pewne jest to, że by wybudować ośrodek potrzeba było bardzo dużo pieniędzy i to był problem. Ale znalazła się jedna młoda para, która postanowiła przekazać na ten cel pieniądze, które dostali w dzień swojego ślubu i tak oto powstały budynki ośrodka.

Początkowo ośrodkiem zajmowała się Włoszka pracująca w diecezji Lai od wielu lat, ale ze względu na duży zakres swoich obowiązków doglądała tylko ośrodek i doraźnie prowadziła zajęcia. Ale jest to osoba, która całe swoje serce dała temu ośrodkowi i dalej daje.

Ośrodek od samego początku ma na celu pomoc dzieciom niepełnosprawnym w zdobyciu wykształcenia i nauczeniu się zawodu, tak by na co dzień mogły poradzić sobie w życiu. Ale także do celów należy rehabilitacja dzieci i pomoc w załatwieniu wszelkich formalności związanych z operacjami, protezami i innymi potrzebnymi do funkcjonowania sprzętami.

Planów na przyszłość jest dużo, ale nie wszystkie możliwe do zrealizowania. Na pewno na początku trzeba pomyśleć nad założeniem paneli słonecznych, tak by dzieci wieczorem miały światło i mogły w spokoju się uczyć. Kolejna rzecz to potrzeba, by znaleźć nową kadrę i ludzi, którzy mogli by ich przeszkolić – mowa tu głównie o rehabilitantach. czad3W planach jest także poszerzenie zajęć praktycznych dla dzieci – jest grupa zajmująca się krawiectwem oraz stolarstwem, ale brakuje fachowca od obróbki drewna…   Obie te grupy należy wyposażyć.

Planów i pomysłów jest dużo, nie brakuje ich nam. Jest tylko problem z ich realizacją, ale mam nadzieję – podkreśla Justyna Brzezińska – że pomalutku uda się zrealizować wszystko.

Każdy z nas na swój sposób może dać kawałek swojego serca i wesprzeć dzieci, które w dalekim Czadzie muszą walczyć nie tylko z biedą, ale też ze swoją niepełnosprawnością.

Razem możemy zmieniać świat tych dzieci na lepsze!

Gosia Kałun

Dziękujemy za wsparcie
dzieci niepełnosprawnych fizycznie:

Fundacja DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: CH1– Dom Talita Kum

dotpay

czad2

Justyna Brzezińska czas i serce poświęciła niepełnosprawnym czadyjskim dzieciom