Poród bez taryfy ulgowej

porod1

Popularne powiedzenie mówi, że ciąża to nie choroba. Jednak w krajach wysoko rozwiniętych ciężarne kobiety traktuje się jakby były ze szkła. Natomiast kobiety w Afryce do takich zachowań nie są przyzwyczajone. One ich nawet nie znają!

Przez cały okres ciąży mają te same obowiązki – uprawiają pole, zajmują się domem, gotują, piorą. Okres połogu także znacząco się różni, nie tylko od europejskiego. Praktykowane zwyczaje różnią się w zależności od grupy etnicznej.

porod2W niektórych społecznościach kobiety wracają do codziennej pracy już kilka godzin po porodzie. Nikt inny ich nie wyręczy, więc muszą same zadbać o dom i rodzinę. W innych plemionach kobieta w połogu ma tylko jedno zadanie – odpoczywać. Prowadzeniem domu oraz opieką nad niemowlęciem zajmują się kobiety spokrewnione z rodzącą a w rodzinach poligamicznych – inne żony.

Jeszcze inne zwyczaje panują w plemieniu Masajów, gdzie kobieta rodzi w domu rodzinnym pod opieką swojej matki i innych krewnych oraz najczęściej plemiennej akuszerki. W domu swych rodziców pozostaje przez okres aż 6 miesięcy, zajmując się wówczas tylko opieką nad nowonarodzonym dzieckiem. W tym czasie nie widuje się ze swoim mężem.

Chyba każda afrykańska matka ma za sobą doświadczenie urodzenia martwego dziecka. Są one na to niejako przygotowane – wiedzą, że jedne dzieci rodzą się zdrowe, inne zaś słabsze i te mają małe szanse na przeżycie. Nie należy jednak mylić braku łez z brakiem żalu, bowiem w niektórych afrykańskich plemionach, kobietom zakazuje się opłakiwania zmarłego dziecka. Wynika to z przesądów, że płacz wpędzi kobietę w depresję i szaleństwo.

c.d.n.

porod3


źródło:
Wrzesińska Alicja, „Mwana znaczy dziecko”
www.mjakmama24.pl