Promyki dla Afryki

promyki1Bmapa_ugandaCzy wyobrażamy sobie współczesny świat bez prądu? Bardzo często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak duże znaczenie ma on w naszym codziennym życiu, stanowiąc jeden z fundamentów funkcjonowania otaczającej nas rzeczywistości. Jednak świat, znany głównie z filmów i literatury, istnieje naprawdę. Wystarczy, że przeniesiemy się na chwilę do Kiruddu.

Kiruddu jest niewielką wioską znajdującą się na Półwyspie Kojja, nad Jeziorem Wiktoria w południowej Ugandzie. To tam, w 1942 roku, wraz z Armią gen. Andersa, znaleźli schronienie nasi rodacy, uciekając aż z Syberii[1]. Tam też Fundacja Dzieci Afryki, w grudniu 2014 roku, rozpoczęła budowę szkoły. To miała być szkoła z prawdziwego zdarzenia. Dotychczasowa takiej nie przypominała. Pozbijana z niedbale przyciętych desek wiata, porośnięta wewnątrz trawą, wyglądała raczej na obiekt przeznaczony do celów gospodarczych aniżeli edukacyjnych. W kwietniu 2016 roku do użytku został oddany pierwszy, trzyklasowy budynek, który jeszcze tego samego roku, w listopadzie, został wyposażony w sanitariaty oraz 45 ławek szkolnych.

Na tym nie koniec!

promyki2W 2017 roku udało nam się wybudować oraz wyposażyć w meble drugi budynek z trzema pomieszczeniami. Na realizację tej inwestycji znaczne środki przekazała Polska Fundacja dla Afryki. Jednak, aby poziom nauczania w Kiruddu, był zbliżony do  poziomu nauczania we współczesnych szkołach, niezbędny jest dostęp do mediów. Telewizja, internet, to dziś podstawowe źródła informacji. Dzięki nim dzieci mogą zdobywać wiedzę o świecie, poznawać rzeczywistość innych państw, a także współczesną technologię. Gwarantują one również możliwość korzystania z różnych programów edukacyjnych, rozwijając min. zdolności językowe dzieci. Istotnym problemem jest także brak oświetlenia, które jest niezbędne do higienicznych warunków pracy. Fundamentem koniecznym do realizacji powyższych potrzeb, jest energia elektryczna. Tej niestety w Kiruddu nie znajdziemy. Jej deficyt, niewidzialną barierą, odgradza wioskę od reszty świata, spychając ją na margines – tzw. trzeci świat. Dlatego Fundacja Dzieci Afryki postanowiła wyposażyć część szkoły w energię, której dostawcą ma być… sama szkoła!

To rewelacyjna inwestycja!

Z racji na przecinający Ugandę równik, nie brakuje w niej słońca[2]. Jednym z najlepszych źródeł do pozyskania prądu jest właśnie energia słoneczna. Postanowiliśmy zatem zainstalować na dachu szkoły panele fotowoltaiczne, a dokładniej 4 panele o łącznej mocy 1000Wp (250Wp każdy). Mają one ładować akumulator o pojemności 810 Ah, który przy pomocy odpowiedniego falownika, będzie zasilać poszczególne urządzenia. Zastosowanie oświetlenia LED, a także, wstępnie oszacowane niewielkie zużycie energii, powinno zapewnić szkole w Kiruddu niezależność energetyczną. Koszt całej inwestycji, włączając w to cenę całego osprzętu niezbędnego do działania małej elektrowni, a także oświetlenia oraz multimediów, to ok. 20.200 PLN.

Naszym słońcem jest dziecięcy uśmiech

promyki4Słońcem, które świeci nad nami jest uśmiech dzieci. Jego promyki ogrzewają nasze serca, bo nic nie daje tyle ciepła, co ich radość. Dlatego namalujmy wspólnie uśmiech na dziecięcych twarzach. Jak to zrobić? To proste! Odwdzięczmy się, dając im szkołę z prawdziwego zdarzenia! Ludzkie serca są jak ogniwa, które gromadzą w sobie Miłość. Dlatego wszyscy potrzebujemy ciepła i troski drugiego człowieka, do tego aby nasze serca nie były puste. Nie bądźmy zatem obojętni i zatroszczmy się o tych, którzy są zdani na naszą łaskę.

Zachęcamy do wsparcia zupełnie nowego projektu, w postaci dobrowolnych datków pieniężnych. Każdy z nich to promyk wysłany do Kiruddu, dzięki któremu dzieci w szkole będą mogły cieszyć się elektrycznością. To wielki krok w kierunku rozwoju tamtejszej społeczności. „Błogosławieni miłosierni” – tak brzmiały słowa hymnu skomponowanego na Światowe Dni Młodzieży w Polsce w 2016 roku. Nie zapominajmy o nich, aby nie stały się słowami rzuconymi na wiatr.

Dziękujemy Ludziom Pięknych Serc
za każdy promyk dla uczniów w Kiruddu:

 Fundacja DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: U5– Promyki dla Afryki

[1] http://www.surowce-naturalne.pl/wiadomosc/uganda-pod-bialo-czerwonym-rownikiem
[2] http://africaline.pl/pl/kraj/uganda


 mamy już 300 zł
/stan na dz. 16.01.2018 r./
Akcję wsparli Ludzie Pięknych Serc:

Małgorzata – Warszawa
Maria – Poznań
Ewa – Białystok