Promyki dla Afryki

projekt zakończony
promyki1Bmapa_uganda

Czy wyobrażamy sobie współczesny świat bez prądu? Bardzo często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak duże znaczenie ma on w naszym codziennym życiu, stanowiąc jeden z fundamentów funkcjonowania otaczającej nas rzeczywistości. Jednak świat, znany głównie z filmów i literatury, istnieje naprawdę. Wystarczy, że przeniesiemy się na chwilę do Kiruddu.

Kiruddu jest niewielką wioską znajdującą się na Półwyspie Kojja, nad Jeziorem Wiktoria w południowej Ugandzie. To tam, w 1942 roku, wraz z Armią gen. Andersa, znaleźli schronienie nasi rodacy, uciekając aż z Syberii[1]. Tam też Fundacja Dzieci Afryki, w grudniu 2014 roku, rozpoczęła budowę szkoły. To miała być szkoła z prawdziwego zdarzenia. Dotychczasowa takiej nie przypominała. Pozbijana z niedbale przyciętych desek wiata, porośnięta wewnątrz trawą, wyglądała raczej na obiekt przeznaczony do celów gospodarczych aniżeli edukacyjnych. W kwietniu 2016 roku do użytku został oddany pierwszy, trzyklasowy budynek, który jeszcze tego samego roku, w listopadzie, został wyposażony w sanitariaty oraz 45 ławek szkolnych.

Na tym nie koniec!

promyki2W 2017 roku udało nam się wybudować oraz wyposażyć w meble drugi budynek z trzema pomieszczeniami. Na realizację tej inwestycji znaczne środki przekazała Polska Fundacja dla Afryki. Jednak, aby poziom nauczania w Kiruddu, był zbliżony do  poziomu nauczania we współczesnych szkołach, niezbędny jest dostęp do mediów. Telewizja, internet, to dziś podstawowe źródła informacji. Dzięki nim dzieci mogą zdobywać wiedzę o świecie, poznawać rzeczywistość innych państw, a także współczesną technologię. Gwarantują one również możliwość korzystania z różnych programów edukacyjnych, rozwijając min. zdolności językowe dzieci. Istotnym problemem jest także brak oświetlenia, które jest niezbędne do higienicznych warunków pracy. Fundamentem koniecznym do realizacji powyższych potrzeb, jest energia elektryczna. Tej niestety w Kiruddu nie znajdziemy. Jej deficyt, niewidzialną barierą, odgradza wioskę od reszty świata, spychając ją na margines – tzw. trzeci świat. Dlatego Fundacja Dzieci Afryki postanowiła wyposażyć część szkoły w energię, której dostawcą ma być… sama szkoła!

To rewelacyjna inwestycja!

Z racji na przecinający Ugandę równik, nie brakuje w niej słońca[2]. Jednym z najlepszych źródeł do pozyskania prądu jest właśnie energia słoneczna. Postanowiliśmy zatem zainstalować na dachu szkoły panele fotowoltaiczne, a dokładniej 4 panele o łącznej mocy 1000Wp (250Wp każdy). Mają one ładować akumulator o pojemności 810 Ah, który przy pomocy odpowiedniego falownika, będzie zasilać poszczególne urządzenia. Zastosowanie oświetlenia LED, a także, wstępnie oszacowane niewielkie zużycie energii, powinno zapewnić szkole w Kiruddu niezależność energetyczną. Koszt całej inwestycji początkowo, włączając cenę osprzętu niezbędnego do działania małej elektrowni, a także oświetlenia oraz multimediów, wynosił ok. 20.200 PLN. Podczas wyprawy „Misja Afryka Wschodnia 2018″ w sierpniu 2018 r. przedstawiciele fundacji raz jeszcze oszacowali potrzeby szkoły i wynegocjowali korzystniejsze warunki dla inwestycji, zamykając ją w kwocie 12.600 PLN.

Naszym słońcem jest dziecięcy uśmiech

promyki4Słońcem, które świeci nad nami jest uśmiech dzieci. Jego promyki ogrzewają nasze serca, bo nic nie daje tyle ciepła, co ich radość. Dlatego namalujmy wspólnie uśmiech na dziecięcych twarzach. Jak to zrobić? To proste! Odwdzięczmy się, dając im szkołę z prawdziwego zdarzenia! Ludzkie serca są jak ogniwa, które gromadzą w sobie Miłość. Dlatego wszyscy potrzebujemy ciepła i troski drugiego człowieka, do tego aby nasze serca nie były puste. Nie bądźmy zatem obojętni i zatroszczmy się o tych, którzy są zdani na naszą łaskę.

Zachęcamy do wsparcia zupełnie nowego projektu, w postaci dobrowolnych datków pieniężnych. Każdy z nich to promyk wysłany do Kiruddu, dzięki któremu dzieci w szkole będą mogły cieszyć się elektrycznością. To wielki krok w kierunku rozwoju tamtejszej społeczności. „Błogosławieni miłosierni” – tak brzmiały słowa hymnu skomponowanego na Światowe Dni Młodzieży w Polsce w 2016 roku. Nie zapominajmy o nich, aby nie stały się słowami rzuconymi na wiatr.

Zbiórka funduszy zakończona.
Brakującą kwotę dofinansował Zarząd fundacji ze środków własnych.
Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy :-)

[1] http://www.surowce-naturalne.pl/wiadomosc/uganda-pod-bialo-czerwonym-rownikiem
[2] http://africaline.pl/pl/kraj/uganda


 mamy już 8.550,46
/stan na dz. 28.12.2018 r./
Akcję wsparli Ludzie Pięknych Serc:

Adam – Marciszów
Adam – Warszawa
Agnieszka – Ruda Śląska
Aneta – Warszawa
Barbara – Kraków
Beata – Kotuń
Beata – Myślenice
Elżbieta – Stary Jaworów
Elżbieta – Wyględy
Ewa – Białystok
Ewa – Biłgoraj
Ewa – Radom
Ewa – Warszawa
Ewelina – Słupsk
Jacek – Pustków
Justyna – Gostynin
Krystyna – Bobowa
Ludwina – Chochołów
Natalia – Katowice
Natalia – Siedlisko
o. Natanael – RPA
Małgorzata – Warszawa
Magdalena – Wieleń
Maria – Poznań
Mariusz – Staroźreby
Marek – Bosutów
Parafia p.w. św. Elżbiety – Warszawa Powsin
Roman – Raszczyce
Sławomir – Kościelec
Stefan – Wadowice Dolne
Szkoła Podst., Gimnazjum, LO, Technikum – Lubsko
Tadeusz – Augustów
Teresa – Warszawa
Tomasz – Przodkowo
Wojciech – Gdynia
Wojciech – Poznań
Wojciech – Żory
Żaklina – Bobrowice
zbiórka nr 2018/965/OR