Przezwycięż obojętność, wygraj pokój

Przezwycięż obojętność, wygraj pokój

W pierwszym dniu Nowego Roku obchodzimy Światowy Dzień Pokoju, ustanowiony przez papieża Pawła VI.

Chociaż jest to wydarzenie wyłącznie wewnątrzkatolickie, to jednak cieszy się dużym zainteresowaniem i popularnością także w środowiskach niekatolickich i niechrześcijańskich, a nawet niereligijnych i spotyka się z dużą życzliwością na całym świecie.

W 2016 roku obchodzimy Światowy Dzień Pokoju już po raz 49. pod hasłem: „Przezwycięż obojętność, wygraj pokój”.

Współczesny świat naznaczony jest brzemieniem takich problemów jak:  fundamentalizm i jego masakry, prześladowania z powodu wiary i pochodzenia etnicznego, deptanie wolności i praw całych narodów, wykorzystywanie i zniewalanie ludzi, korupcja i zorganizowana przestępczość, wojny i dramat uchodźców oraz wymuszona migracja.

Pokój jest możliwy tylko tam, gdzie prawa ludzi są znane, uznawane, szanowane, pojmowane w zgodzie z wolnością i sprawiedliwością.

Pokoju nie da osiągnąć się bez wysiłku, trzeba o nim nieustannie mówić, trzeba o niego walczyć, trzeba też wychowywać do pokoju, aby każdy go miłował, budował i bronił.

Przezwycięż zatem obojętność! Nie bój się takich ponadczasowych i uniwersalnych wartości jak: miłość, wrażliwość, miłosierdzie, współczucie, dzielenie się z potrzebującymi, troska i opieka nad innymi.

Pokój światowy zaczyna się od pokoju naszego serca” – kardynał Stefan Wyszyński

BB

Działania Fundacji DZIECI AFRYKI aktualnie obejmują dwa kraje afrykańskie, w których mieszkańcy cierpią z powodu niepokojów społecznych, konfliktów zbrojnych oraz prześladowań. W Burudni i Republice Środkowoafrykańskiej na posterunku misyjnej posługi trwają polscy misjonarze (siostry Kanoniczki i Pasterzanki), z którymi wspólnie wspieramy ubogie dzieci.
pokojNajtrudniejsza sytuacja jest teraz w maleńkiej Burundi, do której Unia Afrykańska wysłała 5 tys. żołnierzy oraz policjantów, by zatrzymać wojną domową. Groźnie nadal jest w Republice Środkowoafrykańskiej, w której muzułmanie palą wioski chrześcijan, gdzie codziennie dochodzi do rozbojów.

pokoj2

Dzieci Burundi