Rok 2015 w pigułce

Rok 2015 w pigułce

U progu nowego roku pragniemy podzielić się z Wami najważniejszymi wydarzeniami z działalności fundacji w roku 2015.

W styczniu podróżnicy „z misją” odwiedzili Kamerun. W Nguelemendouka zakończyliśmy obchody 5. lecia działalności fundacji. Z tej okazji zorganizowaliśmy dla 40 wychowanków oratorium św. Michała Archanioła wyprawę nad Ocean Atlantycki. Dla wszystkich bez wyjątku wycieczka okazała się niezwykłą lekcją życia oraz najwspanialszą przygodą. Oto wypowiedź jednego z uczestników:

„Długo będę wspominać Kribi, bo pierwszy raz w życiu jadłam lody, piłam sok jabłkowy z Francji, jedliśmy posiłek trzy razy dziennie, kąpaliśmy się w morzu. Ale pewnego dnia, przed wyjazdem, musieliśmy pożegnać się z darczyńcami. Bardzo wtedy płakałam i modliłam się do Pana Boga, żeby pozwolił nam zostać jeszcze chociaż jeden dzień (…)” - więcej wypowiedzi

2015.2W czerwcu, z okazji Dnia Dziecka Afrykańskiego oraz 6. rocznicy działalności, spotkaliśmy się wszyscy w Częstochowie, by podsumować całoroczne wysiłki, w tym pracę wolontariatu. Podczas spotkania po raz drugi zostały przyznane „misjonery” – wyróżnienia przyznawane na wniosek Założycieli oraz Rady Fundacji DZIECI AFRYKI osobom, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju działań Fundacji w kraju i na kontynencie afrykańskim. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy dr Iwonie Filipeckiej oraz Klinice Okulus (Bielsko-Biała) za inicjowanie i realizację wraz z Zespołem Kliniki, wielu działań charytatywnych w kraju i na Czarnym Lądzie na rzecz zdrowych oczu ubogich Afrykańczyków, dr Michałowi Wierzbickiemu (Białystok) za pomysł i realizację projektu „Leki dla afrykańskiej apteki”, który odczuwalnie przyczynia się do ratowania życia i zdrowia ubogich Afrykańczyków oraz Katarzynie i Erwinowi Skrzypczykom – PUH WELMER (Zawiercie) za bezinteresowne, ciche i stałe wspieranie działalności Oratorium Św. Michała Archanioła w Nguelemendouka dla sierot i dzieci z najuboższych rodzin. „Misjonera” honorowego przyznano s. Immakulacie Faustynowicz CSSMA (Nguelemendouka) – „matce chrzestnej” fundacji w podziękowaniu za 25 lat posługi misyjnej na rzecz ubogich dzieci w Kamerunie.

W roku 2015 zainaugurowaliśmy współpracę z Siostrami Pasterzankami – misjonarkami w Republice Środkowoafrykańskiej na rzecz ubogich dzieci oraz dziewcząt w Bouar, z Siostrami Duszy Chrystusowej – misjonarkami w Kamerunie na rzecz pacjentów ośrodka zdrowia w Djouth i uczniów szkoły św. Alojzego w Abong-Mbang oraz z Misjonarzami Consolata w Tanzanii na rzecz dzieci z sierocińca w Mgolole.

2015.3Przez cały rok, z Waszą pomocą, gromadziliśmy środki na realizację wielu projektów. Najważniejsze z nich to budowa studni dla misyjnego ośrodka zdrowia w Djouth – realizacja nastąpi w styczniu 2016 r. podczas 8. MISJONERY, budowa szkoły w Ekiruddu (Uganda) – wykończony jest już pierwszy z trzech zaplanowanych budynków oraz budowa „Domu Nadziei” w Lainya (Sudan Południowy) – w najbliższych dniach rozpoczną się prace budowlane.

W ramach ogólnopolskiej zbiórki okularów, wspólnie z Kliniką Okulus udało nam się pozyskać i przekazać ubogim w Afryce 2.677 sztuk okularów korekcyjnych oraz 2.344 sztuk okularów przeciwsłonecznych.

2 listopada rozpoczęliśmy II edycję akcji „Piórniki do Afryki” – która potrwa do 31 października 2016 r.

Święta Bożego Narodzenia na pewno będą radosne dla wszystkich wychowanków fundacyjnych programów „Adopcji Serca” i „Bilet do Świata” w Kamerunie dzięki corocznej akcji „Paczka dla dzieciaczka”. Po raz pierwszy udało nam się zrealizować akcję „Świąteczny obiad” dla 600 osób – mieszkańców wioski czarownic w Gnani, na północy Ghany.

2015.4Nasi lekarze wolontariusze „Okuliści dla Afryki” oraz „Dermatolog dla Afryki” w marcu przebadali setki ubogich mieszkańców Ugandy zaś „Okuliści dla Afryki” w listopadzie powtórzyli badania w Tanzanii.

Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim Ludziom Pięknych Serc za przekazany 1 procent podatku dla Dzieci Afryki. W tym roku była to kwota 52.483,48. Największa część środków została przeznaczona na budowę studni dla misyjnego ośrodka zdrowa w Djouth - szczegóły rozdysponowania 1 procenta 

Dziękujemy, że jesteście z nami! Razem możemy znacznie więcej!

Uczniowie szkoły dla głuchoniemych w Bertoua (Kamerun)