Różnice kulturowe w wychowaniu dziecka

… i co z tego wynika? (część 2)

dziecko1

Dwa czynniki społeczno-kulturowe, mające duży wpływ na rozwój dziecka, to tryb życia oraz uwarunkowania kulturowe. W Kamerunie, struktura rodziny oraz model wychowawczy znacznie różni się od tego, jaki znamy i stosujemy w Polsce.

Pierwszą, różnicą, jest bezpośrednia bliskość między noworodkiem a matką – na początku dziecko przebywa w jej ramionach, by później cały czas spędzać na jej plecach. Budzi to wiele kontrowersji w świecie „wózkowiczów” – mówi się o braku podparcia dla kręgosłupa i niewykształconych dostatecznie mięśni grzbietu. Jednak Marcelle Geber – francuska doktor psychiatrii dziecięcej, na podstawie prowadzonych przez siebie badań na terenie kilku afrykańskich krajów twierdzi, że rozwój psychoruchowy dziecka afrykańskiego jest bardziej zaawansowany średnio o 2-3 miesiące  w stosunku do norm europejskich. 6-tygodniowe niemowlę jest w stanie utrzymać kręgosłup w pionie, więc stosowana forma noszenia dziecka na plecach w pozycji siedzącej nie jest  dla niego ryzykowna. Ten skok rozwojowy, to wg dr Geber właśnie zasługa ciągłego kontaktu matki z dzieckiem – długotrwałe i nieograniczone czasowo karmienie piersią, wielofunkcyjna rola matczynej piersi, częste kąpiele i masaże.

dziecko3Ciągłe przebywanie matki z dzieckiem ma też inne zalety –  taka forma opieki dostarcza mu wielu różnych sytuacji ruchowych, które rozwijają jego odruchy, stymulują układ przedsionkowy odpowiedzialny za zmysł równowagi oraz wspierają rozwój systemu neuro-mięśniowego.

Inną, niezwykle ciekawą kwestią, nieoczekiwanie mającą wielkie znaczenie w rozwoju ruchowym dziecka, jest wszechobecny w Afryce rytm, towarzyszący dzieciom od pierwszych dni ich życia. Helaine Selin, autorka książki „Parenting Across Cultures” podkreśla rytmiczność interakcji pomiędzy matką a dzieckiem.  Ich kontakty charakteryzuje wysoki stopień rytmizacji i powtarzających się zwrotów, głównie dzięki noszeniu dzieci na plecach. Jakie ma to znaczenie?

Prowadzone od niedawna badania wykazują zbieżność reakcji fizjologicznych, przebiegających w części mózgu zwanej jądrami podstawy, pod wpływem bodźców związanych z ruchem i rytmem. Jądra podstawy są zaś strukturą, która odgrywa ważną rolę
w kontroli zachowań motorycznych.

dziecko2


 Źródło:

Wrzesińska A., „Mwana znaczy dziecko”,
Demuth C., „Protoconversation and protosong as infant`s socialization environment” w: Cross cultural