Sierociniec w Ayos

nowy program pomocy od 23 listopada 2020 r.

ayos350Misjonarki ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej od wielu lat pomagają kameruńskim ubogim dzieciom. Z początkiem roku 2021 w Ayos otwierają sierociniec dla 30 osieroconych dziewczynek. Charyzmatem ich Zgromadzenia jest opieka nad dziewczętami upadłymi moralnie i nad sierotami a szczególnie nad dziećmi i młodzieżą żeńską.

W Kamerunie polskie siostry pracują od 1999 r. Posługują na dwóch misjach w Essiengbot i Ayos, prowadząc przychodnie zdrowia, szkołę podstawową z przedszkolem, pracownię haftu. Uczą też katechezy, prowadzą grupy parafialne oraz pracują w zakrystii i kościele.

Największą troską otaczają sieroty. Dzieci te mieszkają z babciami, wujkami lub ze swoim starszym rodzeństwem. Tak naprawdę to ich sytuacja jest bardzo trudna – wyjaśnia s. Urszula Dąbrowska. ayos22Nikt się nimi nie zajmuje, nikt nie jest w stanie zapewnić im podstawowych potrzeb w ich codziennym życiu. To my opłacamy im szkoły i zapewniamy wszystko co jest dla nich potrzebne, kupujemy im ubrania, buty. Mamy też kilka osób, którym zapewniamy codzienne wyżywienie a także leczenie, gdy jest taka potrzeba. Gdyby nie nasza pomoc byliby oni zmuszeni kraść a dziewczyny, by zarabiać własnym ciałem. Babcie bardzo często są to osoby starsze, schorowane, wujkowie mają swoje dzieci a ich starsze rodzeństwo zajmuje się przede wszystkim własnymi dziećmi.

Chłopcom łatwiej jest znaleźć pracę, by trochę zarobić na życie a dziewczynkom o wiele trudniej – misjonarka uzasadnia żeński charakter sierocińca. Innym powodem jest to, że kobieta w Kamerunie się nie liczy. Jej rola ogranicza się do pracy w polu, rodzenia dzieci i opieki nad nimi. Według prawa kameruńskiego dzieci z domu dziecka, gdzie są chłopcy i dziewczynki, w wieku 14 lat należy odesłać. My chcemy, by nasze dzieci mogły w nim pozostać aż do końca swojej edukacji.

W sierocińcu, którego główny budynek sfinansowała Polska Fundacja dla Afryki, jest 12 pokoi, świetlica, oratorium, pralnia, dwa magazyny, biuro i pracownia krawiecka. W drugim budynku, którego remont sfinansowała Diecezja Tarnowska mieści się jadalnia, kuchnia, zmywak, kolejne dwa magazyny oraz biblioteka. Fundacja Dzieci Afryki sfinansowała zakup 23 łóżek (7 pojedynczych i 16 piętrowych). Potrzeb jest jednak znacznie więcej. Zanim siostry przyjmą pod dach nowego sierocińca pierwsze dzieci trzeba zakupić materace, szafy wnękowe, wyposażenie kuchni, jadalni itd.

Dlatego z całego serca apelujemy do Ludzi Pięknych Serc o włączenie się w to piękne dzieło i okazanie wsparcia kameruńskim osieroconym dziewczynkom w Ayos:

FUNDACJA DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
09 1140 2004 0000 3902 8070 7963
tytuł: K1 – sierociniec w Ayos

Beautiful Earth - South Africa and Madagascar


ayos5


w roku 2020
program wsparli Ludzie Pięknych Serc:

pozyskano 2.185,57 zł
(stan na 31.12.2020 r.)

Adam – Lublin
Alojzy – Wrocław
Elżbieta – Poznań
Elżbieta – Warszawa
Elżbieta – Wrocław
Grażyna
Halina – Kraków
Magdalena – Wieleń
Maja – Wrocław
Paulina – Wesoła

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.