Smutna historia ambitnej Emilii

elilia350Jeszcze niedawno w moim domostwie mieszkało 18 osób. Mój najstarszy brat ma 17 lat, a najmłodsze z rodzeństwa 2 latka. W związku z tym, że jesteśmy tak dużą rodziną ciężko jest zaspokoić wszystkie potrzeby. Ojciec był głównym żywicielem rodziny, ale zmarł 8 maja tego roku. 

Kim jestem?

Nazywam się Emilia i mam 16 lat. Urodziłam się w Bundoli (Ghana). Mieszkam tu przez całe moje życie. Urodziłam się w rodzinie poligamicznej (mój tata miał dwie żony). Moja mama była jego pierwszą żoną i urodziła siedmioro dzieci, a moja macocha – ośmioro. Moi rodzice nie mieli możliwości, aby chodzić do szkoły, więc nie byli wyedukowani. Czwórka mojego rodzeństwa, ze mną włącznie, uczęszcza aktualnie do szkoły.

Mamy teraz bardzo trudną sytuację i ciężko jest wyżywić całą rodzinę. Nie mamy pieniędzy na książki oraz na rachunki związane ze szkołą. emila4Moja mam zachorowała na schizofrenię i ma zdiagnozowaną cukrzycę od 10 lat. W związku z tym wychowywana byłam głównie przez moją macochę. Wiele osób myślało, że jest moją biologiczną matką. Niestety moja macocha zmarła 2 lata temu. Jej śmierć była nagła i wstrząsnęła całą rodziną. Od tamtego czasu głównie tata utrzymywał rodzinę. Teraz, ten obowiązek spoczywa na starszym rodzeństwie, także nam mnie.

Obecnie nasza sytuacja jest bardzo trudna. Niezależnie od tego jak wiele pracy włożymy w pracę na roli – zawsze jest zbyt mało, aby wyżywić wszystkich, zapewnić ich potrzeby i opłacić rachunki, także za szkołę.

Historia mojej edukacji i plany na przyszłość.

Od początku uczyłam się bardzo dobrze. Na każdym etapie edukacji zdobywałam bardzo dobre oceny. Zaczęłam naukę w szkole podstawowej w roku 2007 w wiosce Donbini. Uczęszczałam na lekcje przez 3 lata, ale musiałam opuścić szkołę ze względu na zbyt długą drogę, którą musiałam pokonywać pieszo. Byłam bardzo szczęśliwa, gdy dowiedziałam się, że w Bundoli powstała malutka szkoła podstawowa prowadzona przez wolontariusza. Bardzo szybko do niej dołączyłam. Chwilę później, w styczniu 2013 roku, dotarła do nas kolejna wspaniała wiadomość, że Fundacja Dzieci Afryki wybuduje nową szkołę. Ta informacja przyniosła mi nadzieję, że będę mogła kontynuować edukację. Miałam doskonałe wyniki w szkole i byłam jedną z najlepszych uczennic. Uwielbiałam moich nauczycieli oraz kolegów i koleżki. Ukończyłam szkołę im. Ryszarda Kapuścińskiego w Bundoli w 2015 roku. Uczyłam się pilnie i dzięki temu dostałam się do gimnazjum.

Edukację w gimnazjum w Bumbon zaczęłam we wrześniu 2015 roku. To najbliższe gimnazjum, ale dla mnie i tak oznaczało to aż 8 kilometrów drogi, którą codziennie musiałam pokonać pieszo. Droga jest długa i czasochłonna. eimila2Muszę wstać bardzo wcześnie rano, a gdy po szkole docieram do domu to już jestem bardzo zmęczona, ciężko mi się skupić, aby odrobić pracę domową i się uczyć. W mojej obecnej szkole uczę się już 3 rok i otrzymuję bardzo dobre oceny. Nauczyciele i uczniowie lubią mnie tak bardzo, że zaangażowali mnie w sprawy administracyjne szkoły. Jestem odpowiedzialna m.in. za pierwszą pomoc, ale również za kwestie zdrowotne.

Mam nadzieję, że skończę naukę w gimnazjum w 2020 roku z dobrymi wynikami i będę mogła kontynuować naukę w szkole średniej (przez kolejne 3 lata nauki). W przyszłości chciałabym zostać nauczycielem – to moje wielkie marzenie. Po skończeniu szkoły zamierzam przystąpić do programu, który da mi szansę zostać dyplomowanym nauczycielem. Program będzie trwał 4 lata i po zdaniu wszystkich egzaminów oraz otrzymaniu dyplomu, będę mogła uczyć w szkole podstawowej Dzieci Afryki im. Ryszarda Kapuścińskiego w Bundoli.

Wiem, że długa droga przede mną, bardzo ciężka i wymagająca, ale bardzo tego pragnę i wierzę, że z Bogiem wszystko jest możliwe. Modlę się o to. 

Emilia Tingbanja
podopieczna programu „Bilet do Świata”

Dziękujemy Ludziom Pięknych Serc
za współtworzenie funduszu stypendialnego
na rzecz kształcenia nauczycieli Dzieci Afryki:

Fundacja DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: M13– Stypendium dla nauczyciela
emili1

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.