Spójrz i uśmiechnij się,

a w języku lokalnym „Tazama na Tabasamu” to nazwa powstającej pierwszej polskiej kliniki okulistyczno-dentystycznej w Kiabakari, w Tanzanii.

spojrz1

18 października 2016 r. na kolejną, X już misjonerę wyruszają dr n.med. Iwona Filipecka oraz optometrystka Agnieszka Lembowicz. I tak jak w pierwszej misji do Kamerunu w 2012 roku jadą z dr Konradem Rylskim – „Dentystą w Afryce„. Choć celem wyprawy jest odwiedzona przez „Okulistów dla Afryki” w 2015 roku Tanzania i zaprzyjaźniony ośrodek medyczny w Kiabakri prowadzony przez ks. Wojciecha Kościelniaka to wyjazd ten będzie zdecydowanie inny niż poprzednie.

Tym razem poza pomocą medyczną dla ubogich mieszkańców Afryki, głównym wyzwaniem jest uruchomienie kliniki okulistyczno-denstytycznej w Kiabakari. Klinika ma być skutecznym ratunkiem na pustyni świadczeń zdrowotnych tego typu dla społeczności północno-zachodniej Tanzanii. Jest to projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2016 roku, który dzięki współpracy Fundacji Kiabakari, „Okulistów dla Afryki” oraz akcji „Dentysta w Afryce” powstanie do końca 2016 r.

Przygotowania do wyjazdu trwają już od kilku miesięcy. Większość sprzętu dentystycznego  musimy kupić i wysłać lub zabrać z Polski. Sprzęt okulistyczny w całości kupujemy w Polsce, ponieważ w hurtowniach medycznych w Kenii i Tanzanii nie mają nic do badań okulistycznych. Budowa prowadzona przez ks. Wojciecha trwa, budynek już stoi zadaszony, instalacje już położone. Z nimi było najwięcej kłopotu – uzgadnialiśmy na odległość gdzie gniazdka, a gdzie umywalki. Ale to w końcu tylko 10 tys kilometrów, internetem szło szybko :-)

spojrz2Jak zawsze Fundacja DZIECI AFRYKI wspiera działania „Okulistów dla Afryki”, za co serdecznie dziękujemy. I jak zawsze w Afryce będziemy badać dzieci i te duże i te małe, dzięki zakupionemu wspólnie z Fundacją Dzieci Afryki sprzętowi przenośnemu do badania wad wzroku.

Więcej informacji na temat projektu i działalności „Okulistów dla Afryki”:
www.okuliscidlaafryki.pl
https://www.facebook.com/OkulisciDlaAfryki/

Anna Kozera

spojrz3

wspólna wyprawa „Okulistów dla Afryki” oraz „Dentysty w Afryce” do Namibii

Dziękujemy
za wsparcie wolontariackiej misji polskich okulistów:

Fundacja DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: D2 – Okuliści dla Afryki

dotpay