Stop agresji wobec dzieci!

agresja1

Dla wielu ludzi będących ofiarami lub świadkami agresji* jest ona zjawiskiem trudnym do zrozumienia, a także zjawiskiem, które na zawsze zostawia ślad w psychice. Najbardziej szkodliwe skutki agresywnych zachowań następują wówczas, gdy jest ona wymierzona w dzieci.

Owocuje ona w dorosłym życiu różnego rodzaju dysfunkcjami, jeżeli chodzi o życie społeczne, rodzinne, rodząc potencjalnych tyranów, aspołeczne osoby, z większymi skłonnościami do agresywnych zachowń2. Agresja, która idzie w parze z przemocą często pociąga za sobą nie tylko traumatyczne przeżycia, ale także największą ofiarę, jaką jest życie. Tym bardziej jest to bolesne, gdy tę ofiarę ponoszą dzieci.

agresja2Nie tak dawno światem wstrząsnęła niezwykle tragiczna historia. Malutka syryjska dziewczynka Sahar, zmarła z głodu po 34 dniach życia. Poniosła ona największą ofiarę agresji, mimo, iż nie była ona w nią bezpośrednio wymierzona. Jej śmierć była poprzedzona ogromnym cierpieniem – szara skóra, wystające kości, grymas na twarzy, wystarczy zobaczyć zdjęcia, które wówczas obiegły cały świat3.

4 czerwca, to odpowiedni dzień, by mówić o takich sytuacjach, bowiem w tym czasie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji. Ważne jest, aby jednak z każdej tak tragicznej historii wyciągać odpowiednie wnioski. Ludzie potrzebują większej świadomości swoich czynów. Musimy wiedzieć, że bardzo łatwo jest przekroczyć pewną granicę, za którą nie obowiązują już żadne zasady, a stamtąd nie daleko do cierpienia.

*świadome i zamierzone działanie, które w konsekwencji doprowadza do wyrządzenia komuś lub czemuś bólu, krzywdy, zarówno fizycznej1.

Adam Amine
agresja3

  1. http://www.psychiatria.pl/artykul/agresja-definicja-i-jej-przyczyny/17059
  2. http://psychologszkolny.pl/skad-sie-bierze-agresja/
  3. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,22552674,sahar-dofdaa.html