Suzanne ma obecnie 13 lat

i w tym roku rozpoczyna 5 klasę szkoły podstawowej.

suzanne1

Suzanne z natury jest dzieckiem zamkniętym, mało o sobie mówi, jest wstydliwa. Lubi śpiewać i tańczyć, ale nie chce robić tego publicznie. Nauka sprawiała jej na początku spore trudności, ale teraz radzi już sobie coraz lepiej – zapewnia jej opiekuna Justyna Brzezińska, misjonarka w Lai.

Z początku wylewała sporo łez zanim nauczyła się czytać. W Czadzie nie jest rzeczą oczywistą, że dziecko w 1 klasie szkoły podstawowej potrafi już czytać. Dziewczynka świetnie, jak na swój wiek, radzi sobie z pracami manualnymi – potrafi  szydełkować. Jest dzieckiem, które potrzebuje dużo uwagi i miłości. Czasem zdarza jej się rozrabiać tylko po to, by zwrócić na siebie uwagę.

Jej sytuacja rodzinna jest obecnie bardzo trudna. Mama na początku bała się przywieźć ją do Talita Kum, bo wiedziała, że nie ma z czego zapłacić czesnego. W końcu po wielu rozmowach z misjonarką przywiozła córkę do ośrodka. Tu, Justyna Brzezińska, już na spokojnie porozmawiała z Suzanne i zdobyła jej zaufanie, choć trwało to dość długo… Okazało się, że jej tata uciekł z kraju po tym jak przespał się z 14. letnią dziewczyną i zaraził ją HIV. Rodzina dziewczyny zdenerwowała się i w odwecie postanowiła zabrać wszystko z ich domu. Ojciec uciekł, a mama i młodsze rodzeństwo ucierpiało najbardziej. Rodzina zarażonej dziewczyny pozbawiła mamę Suzanne prawie wszystkiego co miała. Dlatego z dnia na dzień ich sytuacja stała się bardzo trudna.

Obecnie w domu jest dwójka malutkich dzieci. Suzanne jest w ośrodku Talita Kum a jej młodsza 7. letnia siostra przebywa pod opieką starszego brata w stolicy – co w praktyce oznacza, że pracuje i o nauce w szkole może zapomnieć.

Suzanne opowiadała, że podczas świąt nie zawsze mieli co jeść. Często zdarzało im się jeść co drugi dzień, bo w domu nie było niczego. Dziewczynka do dziś bardzo to przeżywa i bardzo często chodzi smutna. Cieszy się z najmniejszej rzeczy jaką otrzyma. Jak widzi, że są ludzie, którzy chcą pomóc jej i jej mamie to od razu pojawia się uśmiech na twarzy.

suzanne2

poznaj też Automome,    Julienne,    Oliviera

więcej informacji o placówce oraz o możliwości wsparcia jego mieszkańców – czytaj