Świąteczny obiad dla Gnani

Akcja pomocowa na rzecz posądzonych o czary kobiet z wioski wiedźm w Ghanie.

Dużymi krokami nadchodzą Święta Bożego Narodzenia. W tym szczególnym okresie serdecznie zapraszamy Państwa do wspólnej podróży, do północno-wschodniej Ghany, do Gnani – (czyt. nani) wioski zamieszkałej przez niechciane kobiety i wygnane mamy.

W ramach akcji „Sukienki do Afryki„, przeprowadzonej na przełomie roku 2013/2014 z okazji Dnia Kobiet, w geście solidarności polskie kobiety podarowały mieszkankom wioski własne sukienki. Do dziś pamiętamy wzniosłe chwile oraz łzy wzruszenia kilkuset niechcianych pań, które otrzymały od Polek dar płynący prosto z serca.

Postanowiliśmy powrócić do Gnani i kontynuować naszą wspólną drogę. Pragniemy zorganizować dla mieszkanek wioski, oraz ich dzieci, świąteczny posiłek tak, aby w Święta Bożego Narodzenia nie czuły się samotne i głodne. Mamy w pamięci słowa o. Józefa Mazura SVD, przyjaciela i człowieka dla których był wsparciem: ”Tam dopiero poznałem co to jest samotność, taka prawdziwa samotność człowieka… Nie chodziło nawet aby im powiedzieć dobrze, że jesteś, ale samo Jesteś, po prostu JESTEŚ, wiem, że Jesteś’’.

W Afryce kobiety nie mają większych praw, o ich losie decyduje rodzina; głównie mężowie i starszyzna wioski. W wyniku wielożeństwa duża część „starych żon” jest wypędzana ze swoich rodzinnych wiosek. Często niesprawiedliwie oskarża się je o czary, a karą za ich praktykowanie jest wygnanie lub śmierć. Kobiety przemierzają wiele kilometrów, często wraz z dziećmi, szukając bezpiecznego schronienia, do wyznaczonego przez państwo „getta dla czarownic” – najbardziej smutnego miejsca na świecie, w którym nie ma żadnych perspektyw na przyszłość dla nich oraz ich dzieci.

Boże Narodzenie to czas, w którym nikt nie powinien czuć się samotnie, szczególne kobiety w Ghanie, na co dzień doświadczające goryczy porzucenia przez najbliższych.

Koszt zorganizowania posiłku świątecznego dla 300 kobiet wynosi 200 euro. Jeden posiłek to koszt 2,90 zł. Razem z kobietami w wiosce może mieszkać nawet 600 osób, w tym dzieci i mężczyźni. A może uda się przygotować obiad dla wszystkich jej mieszkańców? Ależ byłoby to cudowne Boże Narodzenie!

 

poznaj wioskę czarownic w Gnani
na filmie DVD „Dwie twarze Afryki” (2013 r.)


sfinansowano   600  obiadów !!!
oraz pozyskano 1.999,49 zł
na prezenty świąteczne :-)


koordynatorem akcji w Ghanie jest s. Kamila Kubiak SSpS, w Polsce Karina Walczyk – wolontariuszka i pomysłodawczyni akcji

kontakt:
karina@dzieciafryki.com

więcej o akcji również na stronie FB Sukienki do Afryki

obiad5

Założyciele fundacji podczas spotkania ze starszyzną Gnani oraz dziećmi (2013 r.)