Święto Dzieci Afryki – energia do działania

cz1

Każdego roku w czerwcu wspólnie celebrujemy Święto Dzieci Afryki. Tym razem uroczystość odbyła się 10 i 11 czerwca u stóp Matki Bożej Częstochowskiej. Dwudniowe spotkanie zorganizowano z okazji Dnia Dziecka Afrykańskiego (16.06.) oraz 8. rocznicy działalności fundacji (10.06.). W wydarzeniu udział wzięli założyciele oraz Rada i Zarząd Fundacji Dzieci Afryki, wolontariusze, misjonarze z którymi współpracujemy oraz przyjaciele i sympatycy wspierający nasze działania na rzecz ubogich dzieci na Czarnym Lądzie. Towarzyszył nam również nasz fundacyjny podróżnik – Kroko Jones :-)

Sobotnie spotkanie rozpoczęliśmy wspólną modlitwą, po której o. Mariusz Pacuła SVD udzielił nam błogosławieństwa na cały dzień radosnego świętowania. cz8Afrykańskie opowieści zapoczątkowała Małgorzata Kałun, uczestniczka wyprawy „Misja Uganda 2016”, która odbyła się w listopadzie. Podczas tego wyjazdu Gosia razem z Teresą Stachowicz i Robertem Nogą odwiedzili budowaną przez fundację szkołę w Kiruddu oraz wspólnie z polskim misjonarzem, franciszkaninem o. Bogusławem Dąbrowskim zorganizowali obchody Dnia Niepodległości na polskim cmentarzu na półwyspie Koja, gdzie spoczywa 96 Sybiraków. Obecny na spotkaniu pan Artur Woźniakowski zapoznał nas ze swoją historią z dzieciństwa związaną z tym miejscem. W 1942 roku Artur będący wówczas w wieku sześciu lat wraz z mamą i bratem trafił z sowieckiego obozu na półwysep Koja w Ugandzie, cz7gdzie spędził sześć lat. Pobyt w obozie dla polskich uchodźców pan Artur wspomina jako „najszczęśliwszy okres w swoim życiu” i od 1994 roku chętnie powraca z odwiedzinami do miejsca, w którym „czuł się wolny”.

Po niezwykłej lekcji historii naszego gościa nadeszła pora na relację z misji medycznych lekarzy Dzieci Afryki. Dermatolog Anna Chałupczak-Winiarska i okulista Dariusz Tuleja opowiadali o pracy misyjnej w Ghanie, gdzie w listopadzie 2016 roku udali się razem z dentystą Konradem Rylskim. W czasie tej wyprawy pacjentom rozdano setki okularów i leków dermatologicznych, a potrzebującym wyrwano zepsute zęby. Ponadto udzielano porad i pomocy medycznej nie tylko z zakresu dermatologii, okulistyki czy stomatologii. Doktor Anna zwróciła uwagę na często pojawiający się problem przepuklin pępkowych wśród afrykańskich dzieci, który zaobserwowała podczas tego wyjazdu. Lekarze opowiedzieli nam także o wioskach czarownic – kobietach często bezpodstawnie oskarżonych i wykluczonych ze swoich środowisk. W organizacji tej wyprawy medykom pomógł obecny wśród nas o. Mariusz Pacuła SVD.

cz6Potem wysłuchaliśmy opowieści o pomocy okulistycznej w Tanzanii prowadzonej w ramach akcji pod hasłem „Okuliści dla Afryki”. Doktor Iwona Filipecka oraz Agnieszka Lembowicz mówiły o otworzeniu kliniki okulistyczno-stomatologicznej w Kiabakari, szkoleniu personelu i ostatniej zbiórce okularów dla mieszkańców Afryki, w której udało się zgromadzić aż 35 tysięcy par okularów: zebrano prawie 20 tysięcy okularów korekcyjnych i ponad 15 tysięcy okularów przeciwsłonecznych! Następnie siostra Marietta Żelazko (nazaretanka) opowiedziała o zaangażowaniu sióstr w edukację i służbę zdrowia w Ghanie. Na pytanie prowadzącej spotkanie Ani Goworowskiej – „Co daje misja?” – lekarze zgodnie odpowiadali, że poprzez pracę misyjną doświadczają ogromu radości z życia. Misje uczą ich pokory i tego, aby cieszyć się z każdej drobnostki. Dzielenie się z innymi wzbudza w nich pragnienie, aby jeszcze więcej pomagać, częściej spotykać się i być obecnym pośród potrzebujących.

Po relacji z misji medycznych udaliśmy się na wspólny obiad, a po nim był czas na krótki odpoczynek. Niektórzy z nas wybrali w tym czasie poobiednią drzemkę, a inni wyruszyli na spacer. W trakcie przerwy mieliśmy możliwość uczestniczenia w Mszy Świętej, którą o. Mariusz Pacuła SVD odprawił w kaplicy Domu Rekolekcyjnego, w którym odbywało się spotkanie.

Kolejną część spotkania rozpoczęliśmy od pysznego deseru – tortu z okazji 8. rocznicy działalności naszej fundacji. Robert Noga przedstawił prezentację dotyczącą działalności fundacji w Afryce. Mówił o działaniach prowadzonych w obszarze opieki nad dziećmi, edukacji młodzieży i studentów, opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi, opieki zdrowotnej i profilaktyki, opieki nad osobami starszymi oraz o działaniach w obszarze przedsiębiorczości. Z raportu dowiedzieliśmy się, że fundacja aktualnie działa w 11 państwach Afryki, a z naszej pomocy tylko w roku 2016 skorzystało prawie 21 tysięcy osób na Czarnym Lądzie!

cz3Następnie Sylwia Kilińska opowiedziała o swojej wyprawie do Etiopii, gdzie w listopadzie ubiegłego roku uczyła języka angielskiego uczniów szkoły podstawowej. Dzieci z plemienia Dorze, z którymi pracowała Sylwia są bardzo radosne, chętnie się uczą – zwłaszcza piosenek :-) i marzą o kontynuacji nauki w wyższych klasach.

cz4Później nadeszła pora na premierę filmu z 9. Misjonery pt. „Ugasić dziecięce pragnienia”, najbardziej wzruszający punkt programu naszego sobotniego spotkania. Film opowiada o dzieciach z sierocińca w Mgolole (Tanzania), które z inicjatywy Sylwii Ausfeld fundacja wspiera już od dwóch lat. Sylwia zdradziła nam, że jej marzeniem jest stworzenie możliwości stałej obecności i pomocy wolontariuszy na miejscu w sierocińcu, którzy mogliby się zmieniać. W dalszej części film opowiada o podróży uczestników misjonery (Sylwii Ausfeld, Teresy Stachowicz i Roberta Nogi) do masajskiej wioski Kwamneke, gdzie Stowarzyszenie To Help Africa wybudowało szkołę dla dzieci. cz5Obecnie marzeniem i celem działań Prezes Stowarzyszenia – Iwony Kreczmańskiej we współpracy z naszą fundacją, jest budowa studni dla społeczności masajskiej, która cierpi z powodu braku dostępu do zdrowej, pitnej wody.

Po filmie udaliśmy się na kolację, a po posiłku, o godzinie 21:00 uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Dla chętnych zorganizowano wspólne wyjście na transmisję meczu Polska – Rumunia. Emocjom i wspólnemu świętowaniu nie było końca :-)

Spotkanie w Częstochowie to był bardzo dobry i owocny czas spędzony w miłej atmosferze. Możliwość poznania się w realu, rozmowy, wymiany doświadczeń i dzielenia się własnymi przemyśleniami ubogacają zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z Afryką i dają dużo energii do dalszego działania.

Ewelina Wiśniewska

cz2

Tort z okazji 8. rocznicy działalności Dzieci Afryki.

 część 2