Święty męczennik… dziecko

kizito17.1

W martyrologicznej historii naszego narodu znalazło się wielu bohaterów i wielu świętych. Zapewne słysząc to ostatnie określenie większość z nas widzi podstarzałego zakonnika w habicie. To, jak bardzo mylny jest ten stereotyp doskonale obrazuje postać świętego Kizito – afrykańskiego patrona Fundacji i jednocześnie… czternastoletniego chłopca!

3 czerwca, wraz z innymi ofiarami przemocy wobec chrześcijan w Ugandzie, obchodzi on swoje święto…

Historia Męczenników

Kim właściwie byli ugandyjscy męczennicy? Stanowili grupę 45 osób które między 1885 a 1887 rokiem stanęły w obronie swojej wiary. 22 katolików i 23 anglikanów zostało brutalnie zamordowanych przez panującego króla. Przed tymi dramatycznymi wydarzeniami do Ugandy napływały europejskie misje, lecz szybko musiały wycofywać się z powodów politycznych oraz prześladowań. Zostawiły po sobie liczne grono uczniów, którzy otworzyli się na przesłanie. Z czasem sytuacja znacznie się pogorszyła. Z początku przyjazny książę podążył za radami ministrów, bojąc się o wpływy w kraju. W końcu przerodził się w tyrana, który na długie lata został zapamiętany w regionie, a także znacząco wpłynął na przebieg chrystianizacji Bugandy. Tutaj rozpoczyna się historia młodego Kizito.

Kim właściwie był młody Kizito?

KizitoKizito urodził się w roku 1872 w Bulumezi, jako członek klanu Siluro. Od dziecka gorliwie uczęszczał na zajęcia prowadzone przez lokalną społeczność chrześcijańską. Oprócz przebywania we wspólnocie katechumenów, której przewodził Karol Lwanga (warto wspomnieć też o Andrzeju Kaggwie, w którego domu odbywały się spotkania), był też jednym z królewskich paziów.

W 1885 roku wszystko zaczęło się od zabójstwa biskupa Harringtona. Lokalni katecheci – Karol Lwanga i Józef Mukasa zaprotestowali przeciwko nadużyciu władzy. Wkrótce i Mukasę ścięto. Incydent ten miał jeszcze umocnić wiarę Kizito. 25 maja 1886 roku przyjął wreszcie chrzest z rąk Lwangi. Katecheta zrobił to już po ogłoszonym na siebie wyroku śmierci. Sam zginął w wieku 24 lat.

Gniew kabaki nie słabł. Chrześcijan ćwiartowano, rozszarpywano i rzucano na pożarcie psom. Miejscem straceń wrogów politycznych było Namugongo, oddalone od dworu królewskiego o 3 dni drogi. 3 czerwca rozpalono stosy. Wykrzykiwano hasła: To nie my was palimy, lecz nasi bogowie! Wtedy właśnie zginął młody Kizito, który w chwili śmierci miał powiedzieć: Do zobaczenia, przyjaciele. Jesteśmy na dobrej drodze. Razem z nim ofiarą prześladowań padł0 45 osób, z których 22 katolików otrzymało status męczenników za wiarę. Okres prześladowań zakończyła śmierć Jean’a-Marie Muzeeyi 27 stycznia 1887 roku.

Wizyta papieża

Całą sprawę zapisywał biskup Livinhac. 19 lutego 1909 roku rozpoczęto oficjalne badania nad sprawą męczenników Ugandy. W 1920 roku badania zakończono beatyfikacją męczenników przez papieża Benedykta XV. Z czasem ziemię straceńców podarował kościołowi ocalały z pogromu Tefero Kisosonkole – pierwszy minister Bugandy. W 1967 roku ruszyła budowa świątyni w Munyonyo. Oparto ją na 22 filarach symbolizujących ofiary. 2 sierpnia 1969 roku do Ugandy przyjechał papież Paweł VI. Podczas swojej wizyty konsekrował sanktuarium.

Pope Francis visits UgandaNiedawno dotarł tam także papież Franciszek. 27 lipca 2015 roku odwiedził sanktuarium, rozbudowane przy wsparciu krakowskich franciszkanów. Wygłosił też przemówienie o poświęceniu, wierze i pamięci męczenników, które zakończył słowami “Omukama Abawe Omukisa!” (Niech was Bóg błogosławi!)

Patron Fundacji

Obecnie dzięki poświęceniu męczenników, katechetów, księży i całej społeczności, chrześcijaństwo jest dominującą religią stanowiącą aż 71,3% (39,3 – katolicy, 32 – anglikanie)[1], jak informuje Biuro Statystyczne Ugandy.

Los tych ludzi z pewnością można nazwać wyjątkowym, w końcu 14-letni kanonizowani święci są rzadkością. Życie świętego Kizito stało się inspiracją dla wielu pokoleń i wielu organizacji. Znany stał się nie tylko w Ugandzie; jego imię przyjmują instytucje na całym świecie. Wykazał się męstwem, dojrzałością i wiarą, na które stać byłoby nielicznych.

15 czerwca 2014 roku został ustanowiony, obok Matki Bożej Częstochowskiej, patronem Fundacji Dzieci Afryki podczas oficjalnych uroczystości w Częstochowie. Wcześniej, bo w styczniu tego samego roku założyciele Fundacji odwiedzili sanktuarium w Namugongo.

Maks Jaszczuk

kizito17.3


Źródła:

http://misjonarzeafryki.org/kizito-patron-mlodziezy/

https://www.franciszkanie.pl/artykuly/munyonyo-10-tys-dzieci-sw-kizito

http://malygosc.pl/doc/1107766.Kizito-afrykanski-meczennik/

http://gosc.pl/doc/2830789.Uganda-ziemia-meczennikow

http://gosc.pl/doc/2897177.Mlodziankowie-znad-jeziora-Nyanza

http://www.ubos.org/onlinefiles/uploads/ubos/NPHC/NPHC%202014%20FINAL%20RESULTS%20REPORT.pdf

https://www.britannica.com/event/Martyrs-of-Uganda#ref248523

[1] http://www.ubos.org/onlinefiles/uploads/ubos/NPHC/NPHC%202014%20FINAL%20RESULTS%20REPORT.pdf