Szkoła alternatywą dla niewolnictwa dzieci

niewol1

7-letni Hridoy z Indii pracuje po 15 godzin dziennie przy produkcji szklanych bransolet, 12-letnia Simha z Bangladeszu jest przetrzymywana i wykorzystywana w domu publicznym, a 6-letni Jeffrey z Czadu cały dzień spędza na polu. Brzmi to nierealistycznie i wydaje się kompletnie obce? Nic bardziej mylnego.

To jest ta gorsza, mroczniejsza część naszego świata. 16 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z Niewolnictwem Dzieci, który został ustanowiony po tym, jak zamordowano 12-letniego chłopca z Pakistanu, gdy zaczął skarżyć się na molestowanie.

niewol2Problem niewolniczej pracy dzieci niestety wciąż jest na porządku dziennym w wielu krajach świata. Dane szacunkowe są bardzo rozbieżne, najczęściej mówi się o kilku milionach nieletnich pracowników, lecz z najtragiczniejszych informacji wynika, że nawet 150 mln dzieci w wieku od 5 do 14 lat jest zmuszona do pracy.

Mieszkając w Polsce zza okna  mieszkania widzimy dzieciaki  bawiące się na podwórku, grające w piłkę, biegające po placu zabaw. Po przyjściu ze szkoły odrabiają lekcje, kolorują, grają w gry komputerowe. Natomiast dzieci w Afryce są zmuszane do żebractwa i całodniowej niewolniczej pracy na polach a w Azji spędzają po kilkanaście godzin w fabrykach i halach produkcyjnych. Również nie tak daleko, ponieważ w Wielkiej Brytanii, było głośno o nepalskich dzieciach sprzedawanych do pracy w angielskich rodzinach.

Wysoka śmiertelność oraz częste choroby wśród dorosłych sprawiają, że czasami najmłodsi są jedynymi żywicielami rodziny. Praca w tak młodym wieku jest niezwykle niebezpieczna oraz wyczerpująca dla organizmu dziecka.

W czym leży problem?  Przede wszystkim w braku świadomości społeczeństwa. W krajach Trzeciego Świata sposób myślenia nie sprzyja poszanowaniu ludzkiej wolności. Dzieci są bezbronne i nieświadome swoich praw. Bardzo często niewolnicza praca jest jedynym sposobem na przeżycie następnego dnia. W Afryce aż 41% dzieci w wieku od 5-ciu do 14-stu lat musi pracować na swoje wyżywienie. Zmiany należy również wprowadzać w egzekwowanym prawie danego państwa, wprowadzając odpowiedzialność za stosowanie niewolnictwa.

Konieczne jest także zapewnienie odpowiedniej edukacji dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Każdy człowiek zasługuje na godne życie, gdzie może się cieszyć dzieciństwem, w którym nie ma miejsca na zniewolenie.

niewol3Dlatego gorąco zachęcamy do wsparcia edukacji ugandyjskich dzieci żyjących na półwyspie Kojja, w rybackich wioskach Mpunge i Kiruddu, dla których budujemy szkołę z prawdziwego zdarzenia. Dokończenie inwestycji może uchronić je przed wykorzystywaniem przez nieodpowiedzialnych dorosłych oraz stwarza realną szansę na dobrą edukację.

Fundacja DZIECI AFRYKI
Al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
08 2490 0005 0000 4600 6959 6230
tytuł: U4 – Szkoła w Kiruddu

  więcej o projekcie:
U4

niewol4

przedstawiciele fundacji z uczniami w drodze do szkoły w Kiruddu