Szkoła w Kalagi

kalagi350mapa_gambiaProgram pomocy zainicjowany przez  turystów z Bydgoszczy, do głębi poruszonych biedą i niesprawiedliwością świata. Katarzyna i Waldemar pragną odmienić życie dzieci z gambijskiej prowincji. Wierzą, że każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat, czyjś świat.

Gambia – malutka, zapomniana część Afryki (wielkość powierzchni województwa opolskiego). Kraj, w którym nie wywozi się śmieci a nazwy ulic nie funkcjonują. Kraj, gdzie życzliwość i uśmiech tubylców tworzą przepiękne kolory gambijskiego świata – najmniejszej części Afryki. Kraj uśmiechniętych ludzi, z malutkimi marzeniami…

kalagi4Dzieci nie posiadają zabawek, doświadczają wyłącznie dramatycznych warunków życia. Brakuje im dosłownie wszystkiego: wody, prądu, ubrań, obuwia, przyborów szkolnych, wsparcia medycznego. W szkole otrzymują tylko jeden posiłek – ryż z sosem. W oddziale przedszkolnym brakuje nawet tego. Sytuacja rodzin w wiosce jest równie trudna.

Katarzyna Grabska odwiedziła Kalagi – wioskę położoną 125 km na wschód od stolicy kraju – w styczniu 2019 roku. Do miejscowej szkoły, która powstała w 1968 roku, tuż po odzyskaniu przez kraj niepodległości, uczęszcza 700 dzieciaków. Edukację kończą w wieku 14 lat. System szkolny jest dwuzmianowy. Uczniowie nie posiadają podręczników. Treść lekcji przekazywana jest na tablicy. Niczego się nie notuje, bo brakuje również zeszytów.

kalagi3Nauczyciela z Bydgoszczy podkreśla, iż żyjemy w nierównym świecie, apeluje o pomoc! Pragnie zaopatrzyć dzieci w buty, odzież, przybory szkolne… a szkołę wesprzeć poprzez przeprowadzenie remontu – najmłodsze dzieci (trzyletnie) uczą się w warunkach zagrażających bezpieczeństwu!

Niech „Twoje Buty” chodzą po Gambii…

Twój, nasz wspólny gest to nogi wolne od bólu, okaleczeń, ran, połamanych paznokci. W imię lepszego, małego kawałka świata, przeraźliwego obrazu cierpienia, niemocy, braku perspektyw, możliwości i nierównych szans. Niesienie pomocy tym, którzy tego potrzebują powinno być ważne dla każdego człowieka.

Ofiarujmy dzieciom,  radość, szczęście, poczucie wsparcia!
Niechaj gest naszej pomocy czyni wspólny świat lepszym
krok po kroku:

Fundacja DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: GA1– Szkoła w Kalagi

Kasia Grabska
Waldemar Horabik


kalagi2


w roku 2019
program wsparli Ludzie Pięknych Serc:

pozyskano 2.441,26 zł

(stan na 31.10.2019 r.)
Beata – Kotuń
Danuta – Nowy Targ
Rada Rodziców – Bydgoszcz
Weronika – Zaczernie