Szkoła w Kalagi

program pomocy zakończony 31 grudnia 2019 r.

kalagi350mapa_gambiaProgram pomocy zainicjowany przez  turystów z Bydgoszczy, do głębi poruszonych biedą i niesprawiedliwością świata. Katarzyna i Waldemar pragną odmienić życie dzieci z gambijskiej prowincji. Wierzą, że każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat, czyjś świat.

Gambia – malutka, zapomniana część Afryki (wielkość powierzchni województwa opolskiego). Kraj, w którym nie wywozi się śmieci a nazwy ulic nie funkcjonują. Kraj, gdzie życzliwość i uśmiech tubylców tworzą przepiękne kolory gambijskiego świata – najmniejszej części Afryki. Kraj uśmiechniętych ludzi, z malutkimi marzeniami…

kalagi4Dzieci nie posiadają zabawek, doświadczają wyłącznie dramatycznych warunków życia. Brakuje im dosłownie wszystkiego: wody, prądu, ubrań, obuwia, przyborów szkolnych, wsparcia medycznego. W szkole otrzymują tylko jeden posiłek – ryż z sosem. W oddziale przedszkolnym brakuje nawet tego. Sytuacja rodzin w wiosce jest równie trudna.

Katarzyna Grabska odwiedziła Kalagi – wioskę położoną 125 km na wschód od stolicy kraju – w styczniu 2019 roku. Do miejscowej szkoły, która powstała w 1968 roku, tuż po odzyskaniu przez kraj niepodległości, uczęszcza 700 dzieciaków. Edukację kończą w wieku 14 lat. System szkolny jest dwuzmianowy. Uczniowie nie posiadają podręczników. Treść lekcji przekazywana jest na tablicy. Niczego się nie notuje, bo brakuje również zeszytów.

kalagi3Nauczyciela z Bydgoszczy podkreśla, iż żyjemy w nierównym świecie, apeluje o pomoc! Pragnie zaopatrzyć dzieci w buty, odzież, przybory szkolne… a szkołę wesprzeć poprzez przeprowadzenie remontu – najmłodsze dzieci (trzyletnie) uczą się w warunkach zagrażających bezpieczeństwu!

Niech „Twoje Buty” chodzą po Gambii…

Twój, nasz wspólny gest to nogi wolne od bólu, okaleczeń, ran, połamanych paznokci. W imię lepszego, małego kawałka świata, przeraźliwego obrazu cierpienia, niemocy, braku perspektyw, możliwości i nierównych szans. Niesienie pomocy tym, którzy tego potrzebują powinno być ważne dla każdego człowieka.

Kasia Grabska
Waldemar Horabik


kalagi2


w roku 2019
program wsparli Ludzie Pięknych Serc:

pozyskano 2.641,26 zł

(stan na 30.11.2019 r.)
Beata – Kotuń
Danuta – Nowy Targ
Ludwina – Chochołów
Rada Rodziców – Bydgoszcz
Weronika – Zaczernie