T - jak tyfus

T – jak tyfus

Tyfus to choroba bakteryjna, która nadal występuje na świecie, zwłaszcza w rejonach, gdzie nie są zachowywane podstawowe zasady higieny.

Problem z tą chorobą polega na ogromnym podobieństwie objawów do malarii, stad często trudno postawić od razu odpowiednią diagnozę. Stwarza to duże zagrożenie dla pacjenta, bo późno wdrożone leczenie zarówno w przypadku malarii jak i tyfusu, może prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu – chorobę cechuje zajęcie aparatu limfatycznego i przewodu pokarmowego, prowadzące do owrzodzeń jelita cienkiego.

Tyfus nie zawsze był chorobą nękającą jedynie kontynent afrykański czy daleką Azję.

Polacy również walczyli z tą chorobą, o czym dobitnie świadczy fragment książki „Skład abo Skarbiec znakomitych sekretów o economiey ziemińskiey” polskiego kronikarza J.K. Haura z 1693r.:

„Ta choroba zwykła najprędzej z biedy, z nędzy i ubóstwa przychodzi na ludzi, jakosz jey najwięcej we wsiach z wiosny po postach, a na przednówku, szerzy się bowiem z pokarmów i napojów niezdrowych, stąd chodzi zepsowanie natury i krwie, pochodzi też z zarazy, bo jest zaraźliwa choroba, znak tej choroby jest, gdy chory cuchnie…”.

Zapewniając dzieciom odpowiednie żywienie i środki czystości, jesteśmy w stanie ograniczyć liczbę zachorowań na choroby, których przyczyną jest brak higieny.

FUNDACJA DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: N1 – dzieci z Cheshire Home