Trędowaci z prawem do ludzkiej miłości

trad0

Trąd (lepra, choroba Hansena) – to straszliwa choroba zakaźna rozwijająca się w organizmie bardzo długo – ludzie umierają na nią po wielu latach od zarażenia. Rany chorych nie powodują fizycznego bólu, ale umierający na trąd człowiek dosłownie gnije za życia. W końcowej fazie choroba może zaatakować także gałki oczne powodując ślepotę oraz spowodować utratę kończyn.

trad1Trąd kojarzymy głównie z opowieści biblijnych czy z filmu „Ben Hur”, ale także w czasach obecnych zbiera on swoje niszczycielskie żniwo. Według Światowej Organizacji Zdrowia, pomimo iż dziś możemy już go wyleczyć antybiotykiem za kilkanaście dolarów – co roku notuje się ponad dwieście tysięcy nowych zachorowań (dokładna liczba nie jest znana). Większość zarażonych żyje w Indiach i w Nepalu, dziesiątki tysięcy chorych żyje także w Afryce na południe od Sahary, oraz w Brazylii.

Wśród czynników, które najbardziej sprzyjają rozwojowi choroby jest bieda, brak dostępu do wody – a w ślad za nią brak higieny, brak odpowiedniego odżywiania (często chroniczny głód), a wreszcie brak dostępu do podstawowej opieki medycznej.

Chorzy cierpią fizycznie, psychicznie i moralnie. Smutny los chorych to izolacja, wykluczenie społeczne, samotność, cierpienie z powodu oglądania powolnego rozkładu swojego ciała aż do śmierci. Ludzi wyleczonych z choroby żyje na świecie kilkanaście milionów (ponad dwa miliony osób po przebytym trądzie to osoby niepełnosprawne), ale nadal są oni traktowani w swoich środowiskach jak…”trędowaci”.

Obchodzony 27 stycznia Dzień Solidarności z Trędowatymi został ustanowiony w rocznicę śmierci Mahatmy Gandhiego z inicjatywy francuskiego podróżnika i poety Raoula Follereau. Święto jest okazją do zwrócenia uwagi świata, szczególnie bogatej jego części, na problem ludzi chorych. Zamiast zapomnienia, obojętności, strachu czy wręcz odrazy wobec chorych powinniśmy wykazywać postawę zrozumienia, wrażliwości, współczucia i akceptacji.

Zaangażowanie wielu instytucji i organizacji kościelnych oraz pozarządowych, które walczą z trądem, niezwykła praca wielu ludzi dobrej woli, pomagają przezwyciężyć uprzedzenia wobec chorych i dostrzec w nich tę samą ludzką godność i należne im prawa, włącznie z najbardziej uniwersalnym prawem do LUDZKIEJ MIŁOŚCI.

BB

trad3