Trzecia niedziela maja Dniem Pamięci Ofiar AIDS

aids

W całym świecie, w każdą trzecią niedzielę maja, obchodzony jest Dzień Pamięci Zmarłych na AIDS[1]. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy międzynarodowej organizacji Candlelight Memorial w 1984 roku[2].

Przeważnie słowo „święto” ma wydźwięk nad wyraz pozytywny. Jednak użyte w kontekście takiego dnia, jakim jest Dzień Pamięci Zmarłych na AIDS, ma ono zupełnie inną wartość. Powoduje raczej w każdym człowieku trwogę i przerażenie. Nic dziwnego.

Na świecie od początku epidemii HIV zakażonych zostało ponad 70 mln osób, a z powodu AIDS zmarło ok. 35 mln. W 50 państwach monitorowanych przez europejski region WHO w 2015 roku wykryto ok. 170 tys. nowych przypadków zakażeń, w tym ok. 40 tys. w krajach Unii Europejskiej[3].

Jak dotąd przodującym lądem, jeżeli chodzi o liczbę cierpiących na tę straszną chorobę, była Afryka, jednak od pewnego czasu notuje się spadek zgonów z powodu AIDS. Dane przetwarzane przez organizację pozarządową African Check pochodzą z najnowszej dostępnej bazy WHO, dotyczącej zgonów na terenie Afryki. W 2012 roku na Czarnym Lądzie zmarło ponad 1,1 miliona osób z powodu powikłań związanych z HIV i AIDS. Do 2015 roku liczba ta spadła do około 760 tysięcy zgonów. Zostało to osiągnięte przede wszystkim dzięki ogromowi czasu i pieniędzy przeznaczanych na podnoszenie świadomości na temat choroby oraz medycyny.

Miejmy nadzieję, że taka tendencja utrzyma się i wykreśli AIDS na stałe z listy największych zagrożeń Afryki.

Adam Amine

stevu

śp. Stefciu – pamiątka I Komunii Św.

W tym dniu nie sposób nie wspomnieć o 12 letnim Stefciu – podopiecznym fundacji w Kamerunie, którego organizm poddał się w niesprawiedliwej walce z AIDS. Z winy rodziców poniósł największą ofiarę.

Z chorobą XX wieku zmaga się również 15 letni Sani – podopieczny fundacji w Republice Środkowoafrykańskiej. Wymaga stałej opieki, w tym dożywiania bogatego w wartościowe składniki odżywcze, by nie narażać na infekcje oraz choroby słabego organizmu.

Możesz wspomóc Saniego w codziennej walce o życie
SA5


[1] https://kiedyjest.pl/dzien-pamieci-ofiar-aids/

[2] Ibidem

[3] https://silesion.pl/swiatowy-dzien-walki-z-aids-1-grudnia-hiv-nadal-jest-wstydliwym-tabu