U - jak umieralność

U – jak umieralność

Dziecko w Afryce subsaharyjskiej ma najmniejsze na świecie szanse na przeżycie pierwszego miesiąca życia. Najwięksi zabójcy są banalni – zapalenie płuc i biegunki.

21 tysięcy dzieci poniżej piątego roku życia umarło w Afryce każdego dnia w roku 2010 (3 700 000 rocznie). Największa śmiertelność dzieci ma miejsce w Afryce subsaharyjskiej, gdzie jedno na 8 dzieci umiera – to średnio 17 razy więcej niż w krajach rozwiniętych!

Badania jasno pokazują, że podstawowe wykształcenie matki zwiększa o 50% szanse dziecka na przeżycie – z poziomu 146 na 1000 żywych urodzeń w przypadku, gdy matka nie posiada żadnego wykształcenia do 91 na 1000, gdy matka posiada przynajmniej wykształcenie podstawowe.

Wykształcenie poszerza horyzonty i zwiększa świadomość. A procent opiekunów, którzy są świadomi, że trudności z oddychaniem u dziecka wymagają natychmiastowego poszukiwania pomocy medycznej jest niepokojący:

Burundi — 54
Niger — 20
Sudan — 35
Zambia — 8

W Afryce subsaharyjskiej ma miejsce połowa (czyli milion) zgonów wśród dzieci do 5.roku życia spowodowanych zapaleniem płuc. Niestety, zaledwie 41% dzieci poniżej piątego roku życia z tą chorobą, w tym regionie świata, trafi do lekarza.

Najwięksi zabójcy są banalni

W skali świata są cztery główne przyczyny śmierci dzieci przed piątym rokiem życia:

  • zapalenie płuc (18 proc. zgonów),
  • biegunki (15 proc. zgonów),
  • komplikacje związane z przedwczesnym porodem (12 proc. zgonów),
  • zamartwica okołoporodowa (9 proc. zgonów).

Najsmutniejsze w tym wszystkim oprócz liczb są kwoty, które mogą uratować życie:

  • 2,60 zł – tyle kosztuje w Etiopii zaszczepienie dziecka przeciwko sześciu chorobom wieku dziecięcego,
  • 1,20 zł – tyle kosztuje 5-dniowa kuracja antybiotykowa dla chorego na zapalenie płuc dziecka w jednym z krajów rozwijających się,
  • za 30 zł można kupić dla 250 dzieci witaminę A, która wzmacnia odporność organizmu i zapobiega ślepocie.

Niestety, wielu Afrykańczyków nie stać na leczenie więc porady zasięgają u szamanów, którzy częściej wyrządzają więcej złego niż dobrego.

Pomóż pomagać

Wpłacając datek na rzecz Cheshire Home masz pewność, że Twoje pieniądze zostaną przeznaczone na poprawę jakości życia dzieci w Afryce.

FUNDACJA DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: N1 – dzieci z Cheshire Home

(źródło: www.pomocafryce.org)