Ujęcie wody znów służy Komba…

studnia350Tą radosną wiadomością podzielił się z nami Abukari Nanoli Tongdow, szef wioski Bundoli. Kiedy w sierpniu 2019 roku przedstawiciele fundacji odwiedzili na północy Ghany lud Komba zastali nieczynną studnię zbudowaną dzięki wsparciu Fundacji Dzieci Afryki w roku 2013. Sytuacja bardzo ich zmartwiła, i co oczywiste, zainterweniowali, postanowili pomóc. 

Ludzie żyjący w Bundoli (i okolicach) od wielu lat zmagali się z niedoborem lub nawet całkowitym brakiem wody. Okoliczny strumień, będący jej jedynym źródłem, wysychał na 5 miesięcy w roku. Problemem był nie tylko brak, ale także jakość wody. Była bardzo zanieczyszczona, co powodowało choroby żołądka, na które najbardziej narażone były dzieci – mniej odporne na patogeny i bakterie.

studnia5Gdy kilka lat temu o. Mariusz Pacuła SVD (misjonarz – wówczas w Ghanie, dziś w Bangladeszu) opowiedział nam o problemach mieszkańców Bundoli (w tym uczniów szkoły), postanowiliśmy niezwłocznie działać finansując odwiert. Powstała studnia, dostarczająca czystą, nadającą się do picia wodę. Niestety konstrukcja uległa uszkodzeniu, a mieszkańcy nie mieli środków na jej naprawienie i kupno niezbędnych materiałów. Znów pośpieszyliśmy z pomocą.

studnia4Dzięki interwencji Iwony Kreczmańskiej i Roberta Nogi studnia już działa, a kobiety, mężczyźni i dzieci mają dostęp do czystej, nieskażonej wody. „Pijemy ją, pierzemy nasze ubrania, używany również do gotowania jedzenia. Wszyscy w naszej społeczności są szczęśliwi. Będziemy o nią dbać, tak by służyła nie tylko nam, ale także naszym wnukom i kolejnym pokoleniom” – pisze Abukari Nanoli Tongdow.

studnia6Przy okazji dowiedzieliśmy się, że w szkole Dzieci Afryki nr 1 im. Ryszarda Kapuścińskiego wstawiono drzwi do klas. Zwierzęta nie będą mogły już do nich wchodzić i hasać sobie swobodnie po pomieszczeniach niszcząc wyposażenie. Dzieci zaś będą przebywać w klasach tylko w wyznaczonych godzinach. Szkoła będzie spełniała swoją podstawową funkcję, dając dzieciom perspektywy rozwoju i szansę na lepsze życie, które zapewnia edukacja. Na tym właśnie najbardziej zależy Dzieciom Afryki. Dlatego pomagamy i kibicujemy!

Każdy może zaopiekować się uczniem naszej szkoły w Bundoli w ramach programu „Adopcja Serca” – do czego serdecznie zachęcamy :-)

Tomasz Piontek

studnia2

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.