W - jak wierzenia i szamani

W – jak wierzenia i szamani

W Afryce szaman w swojej społeczności zajmuje wysoką pozycję. Dla mieszkańców jest często jedynym źródłem pomocy medycznej.
Szamanizm jest częścią tradycji i stosowana od wieków sztuki ziołolecznictwa czy innego rodzaju ingerencji. Być może często ważną rolę odgrywa też efekt placebo.
Dodatkowo w tradycji Czarnego Lądu kult duchowy jest bardzo intensywny i głęboko zakorzeniony, przenikając do codziennego życia – przed chatami wiszą amulety, zmarłych grzebie się w pobliżu domu.
Jednak ingerencja szamanów jest często zgubna dla pacjentów.

Lekarze którzy jeżdżą do Afryki z różnych fundacji, zgodnie twierdzą, że działania szamanów bardzo często zaburzają pewien rytm postępowania choroby, a często szkodzą. Ingerują oni w banalnych sprawach, co czasem kończy się tragicznie dla chorego.

Sposobem na różne rany jest aplikowanie do ich wnętrza wszelkiego rodzaju ziół i mikstur. W parze z tym idzie najczęściej zakażenie. Pojawiają się ropiejące rany, które potem trudno jest wyleczyć.

Brak przygotowania medycznego staje się brzemienne w skutkach – wykształcony medyk wie jak wykonać zastrzyk w zależności od miejsca infekcji. Szamani na skutek swojej niewiedzy często aplikują „leki”, wykonując zastrzyk w miejscach, w których nie powinni, ryzykując uszkodzenie nerwów i trwałe kalectwo.

Niestety, głębokie tradycje i szacunek do szamanów a także bieda powodują, że często zanim chory uda się do szpitala, odwiedza szamana w nadziei na wyleczenie.

W Cheshire Home „naszym” dzieciom zapewniamy fachową opiekę medyczną a w razie potrzeby konsultacje u specjalistów – jeśli trzeba to nawet poza granicami Namibii.

Bo zdrowie naszych podopiecznych jest dla nas najważniejsze.

Pomóż pomagać!

FUNDACJA DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: N1 – dzieci z Cheshire Home