W jednych krajach ludzie się przejadają, w innych umierają z głodu

glod1a

Brak jedzenia może powodować ogromny lęk. W książce pt. ”Spalić paszport” franciszkanin o. Bogusław Kalungi Dąbrowski, polski misjonarz w Ugandzie, opisuje trudną sytuację związaną z niedostatkiem pożywienia, której doświadczył będąc w Afryce.

Z relacji misjonarza dowiadujemy się, że przez 12 miesięcy w Ugandzie nie padał deszcz i na wielu terenach tego kraju ogłoszono klęskę żywiołową. Żywność bardzo podrożała, ponieważ Uganda sprzedała wszystko to co urosło do Sudanu Południowego dotkniętego jeszcze większą klęską głodu. Litrowa butelka wody kosztowała nawet 10 dolarów.

Sytuacja była tragiczna. Najpierw padały zwierzęta. Później, z pragnienia i głodu zaczęli umierać starsi ludzie. Z zapasów stacji misyjnej rozdawano najbiedniejszym po porcji grochu. Misjonarz zastanawiał się jak to jest, że w jednych krajach ludzie się przejadają, a w innych umierają z głodu. W Europie niejednokrotnie był świadkiem marnowania żywności. Wiedział, że w Afryce spotka go wiele trudności, z którymi będzie musiał się zmierzyć, ale to doświadczenie go przerosło. Czuł się bezradny i przez chwilę myślał nawet o tym, by uciekać z misji.

glod2Najwyższy odsetek niedożywionych ludzi na świecie występuje właśnie w Afryce, głównie subsaharyjskiej. Według statystyk, z klęskami żywiołowymi i niedożywieniem zmaga się około 20 % (ponad 230 mln) mieszkańców tej części kontynentu. Z danych FAO wynika, że najtrudniejsza sytuacja jest w Republice Środkowoafrykańskiej. Głoduje tam 2,3 mln ludzi, co stanowi 47,7 % wszystkich obywateli tego kraju. Głodem dotknięte są także inne państwa Afryki, przede wszystkim: Czad, Zambia, Sierra Leone, Madagaskar, Namibia, Tanzania czy Zimbabwe, w których odsetek niedożywionych obywateli w stosunku do liczby mieszkańców wynosi od 33 – 48 proc. Zestawienie nie zawiera danych o Burundi, Erytrei, Somalii, Sudanie czy Sudanie Południowym, jednak eksperci z World Food Program uznają te państwa za najbardziej narażone na klęskę głodu.

16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem. Święto zostało ustanowione w 1979 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), w rocznicę utworzenia FAO (16.10.1945 r.). Celem obchodów jest pogłębianie świadomości społecznej na temat globalnych problemów żywnościowych oraz wzmacnianie międzynarodowej i narodowej solidarności w walce z niedożywieniem, głodem i ubóstwem.

Jedną z grup szczególnie narażoną na skutki niedostatku żywności są dzieci. Długotrwałe niedożywienie może mieć poważne konsekwencje dla ich zdrowia i dalszego rozwoju. Fundacja DZIECI AFRYKI w szczególny sposób pochyla się nad najmłodszymi, starając się zapewnić im mleko w proszku, które jest dla nich podstawą przeżycia i prawidłowego rozwoju organizmu. Zachęcamy do wsparcia projektu „mleko ratuje życie”.
Dziękujemy za każdy gest solidarności z głodującymi i niedożywionymi!

glod6

akcja rozdawania mleka w proszku, Djouth (Kamerun) 2017

Ewelina Wiśniewska

 


Źródła:

  1. Dąbrowski Bogusław Kalungi, Głód, [w:] idem, Spalić paszport, Poznań, Zysk i S-ka, 2017, s.127-130.
  2. Światowy Dzień Żywności [online], Wikipedia, aktualizacja 27.01.2015 [dostęp: 9 października 2017], Dostępny w Internecie: <https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_%C5%BBywno%C5%9Bci>.
  3. Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem [online], Ulica Ekologiczna – Twój Portal Ekologiczny, 15.10.2011 [dostęp: 9 października 2017], Dostępny w Internecie: <http://ulicaekologiczna.pl/zdrowy-tryb-zycia/swiatowy-dzien-zywnosci-i-walki-z-glodem>.
  4. Tomaszkiewicz Marta, Codziennie niemal miliard ludzi cierpi z powodu głodu [online], Newsweek Polska, aktualizacja 08.12.2016 [dostęp: 9 października 2017], Dostępny w Internecie: <http://www.newsweek.pl/swiat/glod-na-swiecie-ktore-kraje-najbardziej-dotkniete-sa-glodem-raport,artykuly,377357,1.html>.