W Ngaoundaye upragnione wakacje

ngaoundaye350Koniec roku szkolnego w Republice Środkowoafrykańskiej jest doskonałą okazją, aby krótko podsumować program „Adopcji Szkolnej” w Ngaoundaye. Z tej okazji s. Barbara Samborska – pasterzanka, kieruje do osób wspierających jej uczniów list wakacyjny.  
 …
Drodzy Rodzice Adopcyjni,

Właśnie dobiegł końca rok szkolny 2018/2019. Rozpoczynają się upragnione wakacje. Dzięki Opatrzności Bożej ten rok rozpoczął się, trwał i zakończył bez żadnych niemiłych niespodzianek. Czasami trzeba było zrezygnować z zajęć popołudniowych ale na szczęście lekcje mogły odbywać się normalnie. Od roku 2013 po raz pierwszy szkoły funkcjonowały bez zakłóceń. ngaoundaye2Mam tutaj na myśli rebeliantów i sytuacje zagrożenia życia z ich strony. Do tej pory żyjemy „pod opieką” grupy rebelianckiej zwanej 3R. Nie było na szczęście u nas żadnej groźnej sytuacji, ale wiadomo, że z taką „opieką” wszystko jest możliwe.  
… 
W naszej szkole, w tym roku szkolnym, dzięki Waszej pomocy mogliśmy zorganizować również zajęcia popołudniowe dla szóstoklasistów. Były to dodatkowe lekcje  przygotowujące uczniów do egzaminu końcowego. Dla pozostałych były to zajęcia wyrównawcze lub poszerzające znajomość języka francuskiego i matematyki. Zajęcia odbywały się w małych grupach, więc nauczyciel miał możliwość pracy indywidualnej z konkretnym dzieckiem. Przyniosło to ogromne owoce! Wszyscy szóstoklasiści zdali egzamin i uzyskali dyplom ukończenia szkoły podstawowej. Pozostali, Ci którzy przyłozyli się do nauki, uzyskali promocję do następnej klasy.
… 
Nasze dzieci bardzo lubią chodzić do szkoły, nawet jeśli mają problemy w nauce, bo jest to także czas bycia z rówieśnikami i czas zabaw. Dziewczynki mają dodatkowo zajęcia krawieckie, haftowanie, szydełkowanie. Wszystkie dzieci mają możliwość uczestniczenia w zajęciach plastycznych z użyciem kredek, farb, nożyczek, itp. co jest niemożliwe w szkołach publicznych. Tam nawet nie ma ławek dla wszystkich dzieci, niektóre muszą siedzieć na podłodze. Nie wspomnę o podręcznikach, tylko nauczyciel ma jeden podręcznik dla siebie żeby mógł przygotowywać lekcje. Dlatego nasze dzieci są szczęśliwe, iż mogą chodzić do naszej katolickiej szkoły. 
… 
Bardzo, bardzo dziękujemy za Waszą pomoc dla naszych dzieci. Zapewniamy o modlitwie. Niech Pan Bóg obdarza Was swoim błogosławieństwem, pokojem i radością.
z modlitwą dzieci,
nauczyciele i siostry pasterzanki
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA