Wakacji nie będzie

wakacji1

Gdy w ubiegłym roku, podczas spotkania wolontariuszy odwiedziłam Fundację Dzieci Afryki (do dziś bardzo miło wspominam wspólnie spędzone chwile), zrodził się pomysł „Kolonii dla Dzieci” – pisze Gosia Kiedrowska dyrektor szkoły podstawowej w Mann, w Rep. Środkowoafrykańskiej.

Wiem, że z wielkim zaangażowaniem i otwartością podeszliście do sprawy. Jednak ze względu na sytuację bezpieczeństwa, nie mam możliwości zrealizowania w tym roku tego pomysłu. 4 kwietnia Seleka (rebelianci) ponownie wtargnęli do naszej miejscowości. Czterokrotnie weszli na naszą misję, zabrali pieniądze, zastraszali, byli agresywni. wakacji2Dzięki Bogu nikt nie zginął, nie było też rannych. Jednak niepokój trwa. Teren na którym obecnie pracuję jest bardzo cenny pod względem strategicznym, znajduje się na granicy Czadu, Kamerunu i Rep. Środkowoafrykańskiej. Jest to również trasa przeprowadzania krów z pastwisk pory suchej na pastwiska pory deszczowej. Krowy są tutaj wielkim bogactwem a zarazem, ogniwem zapalnym jeśli chodzi o porachunki, tych którzy w łatwy i niezbyt uczciwy sposób szukają możliwości wzbogacenia się. Co jakiś czas słyszymy informacje, że któraś z rebelianckich grup nadciąga, aby objąć panowanie na naszym terenie. Ludzie wówczas uciekają w pola, bo tam czują się bezpieczniejsi, po doświadczeniu palenia całych wiosek. Dla nas oznacza to zamknięte szkoły, ciągłe zmiany programu duszpasterskiego, formacyjnego, edukacyjnego. Żyjemy nadzieją, że niebawem i u nas zapanuje pokój i dzieci będą mogły cieszyć się pełnią życia, z wszystkimi jego urokami, zarezerwowanymi, dla tego beztroskiego okresu. Prosimy Was o modlitwę w tej intencji, aby dzieci powierzone naszej opiece mogły spokojnie kontynuować naukę i żyć nadzieją na lepsze jutro.

wakacji3

wakacji4Niestety nasz program szkolny, egzaminów państwowych, jest tak ułożony, że nie uda mi się być na spotkaniu Święta Dzieci Afryki w Częstochowie, choć sercem będę z Wami. Ląduję w Polsce 21 czerwca. Trzymajcie się radośnie! Z Panem Bogiem!

Gosia Kiedrowska,
misjonarka w Mann