Woda dla Kiruddu

woda350Mamy z nią do czynienia każdego dnia. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak istotna jest w naszym życiu oraz w istnieniu wszelkiego życia na naszej Planecie. Woda, bo o niej mowa, jest warunkiem jakiejkolwiek egzystencji. Warto o tym pamiętać szczególnie w Światowym Dniu Wody.

Święto te zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 roku, podczas konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii. Obchodzone corocznie począwszy od 1993 roku 22 marca, w celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów[1]. Woda jest główną składową organizmów żywych i warunkuje ich przetrwanie[2]. Z perspektywy biologicznej najważniejsza jest woda uzdatniona do picia. Pozwala ona utrzymać wiele fundamentalnych funkcji życiowych organizmu[3].

Wielu z nas nie zastanawia się nawet nad tym faktem, ponieważ wydaje się on być czymś oczywistym. Wynika to z tego, iż w naszej rzeczywistości woda jest dosłownie na wyciągnięcie ręki – wystarczy odkręcić kran. W sklepach płacimy od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych za butelkę czystej, bogatej w minerały wody. Jednak są na świecie miejsca, gdzie występują jej wielkie deficyty, a szczególnie tej pitnej.

woda4W Ugandzie ponad 70% ludności nie ma możliwości korzystania z czystej wody, brakuje dostępu do jej ujęć. Dzieci zapadają na choroby układu pokarmowego, korzystając z wody z zanieczyszczonych zbiorników, będących wylęgarnią drobnoustrojów i pasożytów. Często te najsłabsze, do 5 roku życia, umierają[4].

W odpowiedzi na te potrzeby Fundacja Dzieci Afryki zainicjowała akcję Czysta Woda dla Kiruddu. To tam od kilku lat realizowany był projekt budowy szkoły, a później modernizacji i wyposażenia jej w energię elektryczną. Dziś koncentrujemy swoją uwagę na problemie niedoboru wody pitnej, dlatego głównym celem jest wybudowanie studni, która dostarczy dzieciom w Kiruddu czystą wodę.

W czerwcu 2018 roku, w Fundacji Dzieci Afryki, gościł Alex – Masaj z Tanzanii. Wówczas nasza Fundacja, przy pomocy Ludzi Pięknych Serc, wybudowała studnię właśnie w jego wiosce. woda3Wcześniej Masajowie z wioski Alexa, korzystali z wody z lokalnej sadzawki, która w żadnym wypadku nie nadawała się do spożycia. Pamiętam, jak wraz z kilkoma wolontariuszami, zabraliśmy Alexa na warszawską starówkę, na multimedialny pokaz fontann. Kiedy przelewały się setki litrów wody, które w połączeniu z efektami świetlnymi tworzyły piękne obrazy, zaintrygowało mnie, co może teraz czuć Alex? U nas nie martwimy się o wodę, możemy się nią bawić, a u Niego? Nie miałem odwagi, żeby go o to spytać. Jednak warto o tym pamiętać. Nie dlatego, żeby już nigdy nie oblać się wodą na Lany Poniedziałek, ale po to, żeby być świadomym dramatu innych ludzi, nie być obojętnym i próbować temu zaradzić. Dlatego też wszystkich zachęcamy do włączenia się w projekt Czysta Woda.

Podaruj czystą wodę

Adam Amine

woda2


[1] https://www.gdos.gov.pl/swiatowy-dizen-wody

[2] https://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony-srodowiska/woda

[3] Ibidem

[4] http://dzieciafryki.com/czysta-woda-dla-kiruddu/