Woda dla Masajów

akcja zakończona sukcesem :-)

woda1a
mapa_tanzania2Każdego dnia na choroby związane z brakiem dostępu do czystej wody umiera blisko tysiąc dzieci, a miliony ludzi piją zanieczyszczoną lub zatrutą – szokuje raport ONZ.
Wśród ofiar wstydliwej dla ludzkości statystyk są nasi przyjaciele z okolic Handeni w Tanzanii, których odwiedziliśmy podczas 9. MISJONERY.

Masajowie od wieków zamieszkują tereny Kenii i północnej Tanzanii, prowadząc półkoczowniczy tryb życia. Zajmują się wypasem bydła, które jest głównym źródłem ich utrzymania.

Masajowie, których poznaliśmy w lutym 2017 r. cierpią z powodu braku dostępu do zdrowej, pitnej wody. Mieszkańcy okolicznych wiosek czerpią wodę z pobliskiego sztucznego jeziorka, które wybudował dla nich rząd. W porze deszczowej wody jest pod dostatkiem, w suchej jak na lekarstwo. Niestety jakość wody jest tragiczna. Stale zanieczyszczona służy mieszkańcom nie tylko do higieny ale też do picia. Innego źródła wody w okolicy po prostu nie ma. Małe dzieci umierają, nieco starsze oraz dorośli często chorują na biegunkę i inne choroby układu pokarmowego.

Wspólnie ze Stowarzyszeniem TO HELP AFRICA, które dla miejscowych dzieci wybudowało szkołę, pragniemy sfinansować odwiert studni. Żyła wodna w Kwamneke zlokalizowana jest aż 140 metrów pod powierzchnią ziemi co czyni inwestycję drogą.

W Światowym Dniu Wody, który przypada na dzień 22 marca, w celu uświadomienia jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów, rozpoczynamy zbiórkę środków na budowę studni dla społeczności masajskiej w północnej Tanzanii.


woda5

jezioro z zanieczyszczoną wodą

woda4

miejsce budowy studni

woda6

przedstawiciele fundacji z Masajami w Kwamneke

 

_________________________________________________________________

 Fundacja DZIECI AFRYKI

na realizację programu przekazała:

w roku 2017   0 zł
w roku 2018   42.000 zł


w roku 2018
program wsparli Ludzie Pięknych Serc:
pozyskano  178,75 zł

(stan na 31.03.2018 r.)

Agata – Brzeg