Z życia szkolnego w niespokojnym Ngaoundaye

nga1

A gonda Jesus Christ! Drodzy Rodzice Adopcyjni! – Tymi słowami rozpoczyna list wakacyjny s. Barbara Samborska – pasterzanka, misjonarka w Republice Środkowoafrykańskiej. Bardzo serdecznie pozdrawiamy z Ngaoundaye. Dzięki Opatrzności Bożej mogliśmy szczęśliwie przeżyć i zakończyć rok szkolny 2017/2018.

Na początku września sytuacja była tragiczna. Nasz rejon był pod okupacją rebeliantów i mimo ich zapewnień o bezpieczeństwie, rodzice nie posyłali dzieci do szkoły, często będąc też poza granicami kraju, aby tam szukać bezpieczeństwa i schronienia. Na szczęście Dobry Bóg zdziałał cuda i na wskutek interwencji wojsk ONZ rebelianci powrócili do siebie, choć są zawsze obecni niedaleko nas, ale nic złego się już nie działo. Dzieci mogły spokojnie powrócić do szkoły i choć już od pierwszego października szkoła była otwarta to można powiedzieć, że tak naprawdę zaczęliśmy lekcje z wszystkimi uczniami od 2 listopada 2017. Dzięki Waszej pomocy nasze sieroty, półsieroty, dzieci w potrzebie mogły kontynuować szkołę.

Rok szkolny od tego momentu przebiegał bez żadnych komplikacji, a nawet postanowiliśmy odpracować zaległości podczas  przerw świątecznych czy tzw. ferii. Dzięki temu na koniec roku wyrównaliśmy wszystkie straty w programie. Nauczyciele i dzieci bardzo chętnie podjęły ten wysiłek, nikomu nie przeszkadzało, że nie ma w tym roku wolnych dni.

Pragnę także dodać, że w tym roku udało nam się zorganizować kółko sportowe dla chłopców i dziewcząt, piłka nożna i koszykówka oraz zajęcia wyrównawcze dla drugich klas. Na tyle udało nam się pozyskać środki finansowe z Polski.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW tym roku szkolnym udało nam się zorganizować rekolekcje dla naszych dzieci, w domu kultury. Rekolekcje poprowadził kapucyn, proboszcz naszej parafii, o. Piotr Michalik. Tematem rekolekcji było przebaczenie na przykładzie syna marnotrawnego i braci Jakuba i Ezawa. W związku z tym uczniowie szóstej klasy przygotowali scenkę o „Synu Marnotrawnym” i został wyświetlony film „Jakub i Ezaw”.

Rok 2018 rozpoczęliśmy wielkim świętowaniem w naszej diecezji, gdyż został powołany nowy biskup. Został nim, ku naszej wielkiej radości, ks. Mirosław Gucwa, Polak z diecezji tarnowskiej, który już od 25 lat posługuje w naszej diecezji. Nowy biskup po swojej konsekracji zaczął odwiedzać swoje parafie. Do nas przyjechał pod koniec lutego, to było wielkie wydarzenie dla całej naszej wspólnoty parafialnej. Nasze dzieci uczestniczyły we Mszy Świętej celebrowanej przez ks. biskupa. Dzieci z najstarszych klas przygotowały dary ofiarne, dziewczynki: obrusiki wykonane na szydełku; chłopcy – miniaturowe krzesełko i fotelik.

Koniec maja to czas egzaminów szóstych klas, egzamin państwowy. Po jego zdaniu dzieci otrzymują dyplom ukończenia szkoły podstawowej. Drugi egzamin to egzamin do gimnazjum, jeśli dziecko go zda, dostaje się tam jeśli – nie, musi czekać kolejny rok. Czasami takie dzieci powtarzają szóstą klasę ale już bez zdawania egzaminu kończącego szkołę podstawową,  idą tylko na egzamin „gimnazjalny”. Wszystkie dzieci z naszej szkoły otrzymały certyfikat ukończenia podstawówki. Na wyniki egzaminów w gimnazjum trzeba niestety poczekać, czasami nawet do września.

Natomiast czerwiec dla pozostałych uczniów to kończenie programu, powtórka i egzamin tzw. przejściowy, czyli jeśli dziecko go zda to otrzymuje promocję do następnej klasy.

nga4Jeszcze można wspomnieć, że w tym roku udało się zorganizować mecz w piłkę nożną chłopców, nasza szkoła kontra szkoła państwowa. Niestety ponieśliśmy porażkę. Był także przewidziany mecz dla dziewczyn ale niestety z tamtej szkoły nie było ekipy, więc został rozegrany mecz między naszymi dziewczynkami. Obie drużyny były mieszane, tzn. dziewczynki były z różnych klas. Ekipa, która była wybrana jako reprezentacja szkoły przegrała z ekipą, którą wybraliśmy na miejscu. Życie czasami zaskakuje.

To tak pokrótce z naszego życia szkolnego. Teraz wszyscy już odpoczywamy i cieszymy się z wakacji :-)

Jeszcze raz w imieniu wszystkich naszych adoptowanych dzieci bardzo serdecznie dziękujemy za Waszą pomoc finansową. Ufamy, że Dobry Bóg wynagrodzi Wam Wasze dobre i otwarte serca na drugiego człowieka. Nzapa bata Ala!

z modlitwą dzieci, siostry Pasterzanki

OLYMPUS DIGITAL CAMERA