Koronawirus STOP

stop korowirus350Bez zdecydowanych działań pandemia koronawirusa może pochłonąć w Afryce do 190 tys. ofiar śmiertelnych, a zakazić się może 231 mln mieszkańców kontynentu – przestrzega Światowa Organizacja Zdrowia.

Do połowy 2021 roku zainfekowany zostanie prawie co czwarty mieszkaniec Afryki, z czego aż 88 proc. – m.in. z racji młodego wieku – przejdzie chorobę bez objawów, a tylko 4 proc. będzie miała poważne objawy. To jednak wystarczy, aby przeciążyć systemy opieki zdrowotnej w większości państw afrykańskich i spowodować śmierć tysięcy osób z grupy podwyższonego ryzyka.

Wielu polskich misjonarzy w Afryce jest na pierwszej linii frontu walki z COVID-19. Jedni, pracując w misyjnych ośrodkach zdrowia bądź szpitalach, drudzy posługując wśród najuboższych w maleńkich odległych wioskach bądź w zatłoczonych aglomeracjach. Wszyscy narażeni są na skutki pandemii, w tym na bezpośrednie zakażenie wirusem. Aż strach myśleć co czeka zainfekowanego misjonarza w kraju z niewydolnym systemem opieki zdrowotnej. Misjonarze muszą troszczyć się nie tylko o własne zdrowie czy bezpieczeństwo wspólnoty misyjnej ale też o zdrowie i bezpieczeństwo tych, wśród których żyją, do których zostali posłani. Ich troska o bliźnich nikogo nie może dziwić, często dają temu świadectwo, przy każdej relacji z posługi misyjnej.

stop koronawirus1Czas pandemii wyłączył nas z trybu normalnego życia. Niepewność bycia w dobrym zdrowiu, lęk przed zakażeniem a jednocześnie podwyższone ceny produktów żywnościowych i higienicznych dotknęło również naszą misje – pisze s. Donata Krupa, misjonarka w Djouth. Misjonarka prowadzi misyjny ośrodek zdrowia w środku lasu deszczowego w południo-wschodnim Kamerunie. Działalność placówki od roku 2014 wspiera Fundacja Dzieci Afryki.

Urwał się kontakt ze światem. W naszej misji nie mamy zasięgu telefonii komórkowej ani internetu.  A tymczasem do naszego ośrodka zdrowia ciągle przychodzą chorzy ludzie. Trzeba zatem zabezpieczyć od możliwości zakażenia koronawirusem i nas samych i przybyłych chorych. W tym celu zakupiliśmy maseczki, środki do dezynfekcji, mydło i inne środki czystości. Wszystko, z dnia na dzień, coraz bardziej drożeje.

Od czasu ogłoszenia pandemii  ludzie bacznie zaczęli nas obserwować i  bardziej ufać. Boją się. Staramy się jak tylko jest to możliwe objąć ich opieką. Czy są wśród nich zakażeni? Nie wiem, nikt nie robi testów. Nie stać nas na ich zakup, a do miasta bardzo daleko”.

W dalszej części listu misjonarka prosi o dostawę mydła, środków czystości oraz ubranek dla noworodków. Te ostatnie mają być zachętą dla młodych matek, aby nie rodziły w lepiankach, lecz w ośrodku zdrowia, by zmniejszyć ryzyko śmiertelności niemowląt. Pobyt w ośrodku zdrowia, z powodu liczby pacjentów, wiąże się jednak z ryzykiem zakażenia. Stąd pomysł na „wyprawkę dla maluszka”.

„Pragnę zachęcić kobiety do rodzenia na misji poprzez ofiarowanie im maleńkiej wyprawki: ubranko, kilka kostek pachnącego mydła, kilka pieluszek, kilka puszek z mlekiem w proszku”.

wykrzyknik1Afryka potrzebuje zdecydowanych działań, w tym profilaktycznych. W naszym imieniu ubogim Afrykanom pomagają polscy misjonarze. Czynią to z pasją, najlepiej jak potrafią. Fundacja chętnie wesprze ich wysiłek w różnych krajach Afryki tylko nie dopuśćmy, by zabrakło środków finansowych na zakup najpilniejszych artykułów do walki z koronawirusem. Z uwagi, że Poczta Polska zawiesiła wysyłkę paczek do Afryki, obecnie możliwa jest tylko pomoc finansowa.

- pierwsze 1.000 EUR przekazaliśmy dla misyjnego ośrodka zdrowia w Djouth (Kamerun)

Teraz zbieramy 5.000 zł na wsparcie misyjnego ośrodka zdrowia w Mbaikoro (Czad)

Dziękujemy za pomoc polskim misjonarzom:

FUNDACJA DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: M7 – Koronawirus STOP

Beautiful Earth - South Africa and Madagascarkoronawirus4

mamy już 950
/stan na dz. 01.12.2020 r./
Akcję wsparli Ludzie Pięknych Serc:

Agata – Warszawa
Artur – dotpay
Barbara – Gubin
Beata – Myślenice
Jakub – dotpay
Leszek i Małgorzata – Gniezno
Marlena – Łapy

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.