Zdrowa stopa Ojoka

akcja zakończona, DZIĘKUJEMY :-)

Ojok350Siedmioletni Ojok mieszka w slumsach, w koszmarnych warunkach, na obrzeżach Kiruddu, którego mieszkańcy trudnią się rybołówstwem. Chłopca poznali przedstawiciele fundacji zupełnie przypadkiem podczas misji Dzieci Afryki do Ugandy w kwietniu br. Jego historia poruszyła serca Iwony i Roberta. Bez wahania podjęli decyzję o pomocy niepełnosprawnemu chłopcu. 

Ojok urodził się z poważną wadą stopy (stopa końsko-szpotawa), która jest bardzo zdeformowana, nietypowo skierowana do środka, o „sierpowatym” kształcie. Wewnętrzna krawędź stopy jest skrócona i uniesiona, natomiast zewnętrzna bardziej uwypuklona. Do tego palce są młotkowate. Taka wada występuje 1-2 razy na 1000 urodzeń! Co prawda jest widoczna tuż po urodzeniu się dziecka, ale można ją wykryć podczas badania ultrasonograficznego, gdy matka jest jeszcze w ciąży. Jednak dla mieszkańców ugandyjskich slumsów takie badania są niedostępne.

Bez interwencji Fundacji DZIECI AFRYKI Ojok jest skazany na kalectwo do końca życia. Bez leczenia nigdy nie będzie normalnie chodzić, grać w piłkę, biegać, tańczyć – a ma dopiero 7 lat i całe życie przed sobą!

Gdyby po urodzeniu odpowiednio szybko podjęto leczenie i rehabilitację, znacznie zwiększyłoby to szanse chłopca na prawidłowe ustawienie stopy. Jednak lepiej późno – niż wcale!

Ojok3Po spotkaniu z lekarzem okazało się, że rozpoczęcie leczenia Ojoka po tylu latach oznacza dla niego długą, ciężką i bardzo bolesną terapię, ponieważ trzeba zlikwidować przykurcze więzadeł i mięśni. Zanim jednak dojdzie do operacji, trzeba będzie unieruchomić stopę chłopca za pomocą bandaży, ustawiając ją w prawidłowej pozycji. Chłopiec stale musi być dowożony do szpitala w Kampali – raz w tygodniu, przez co najmniej rok. Rodziców, żyjących poniżej granicy ubóstwa, nie stać na opłacenie cotygodniowego transportu do szpitala w stolicy ani tym bardziej na opłacenie leczenia, operacji czy rehabilitacji – bo przecież opieka zdrowotna w Ugandzie jest odpłatna!

Z pomocą Ludzi Pięknych Serc 7.letniego chłopca czeka mozolna praca. Kolejnym etapem po zabiegach bandażowania stopy będzie operacja, a po niej, być może, jeszcze długie noszenie specjalnych stabilizatorów utrzymujących prawidłowy kształt stopy.

Po przebyciu operacji Ojok będzie musiał pozostawać jeszcze pod opieką specjalisty i dojeżdżać na regularne kontrole lekarskie. Czasowo będzie potrzebował także wózka inwalidzkiego. Końcowa ocena efektów leczenia będzie możliwa dopiero po całkowitym zakończeniu wzrostu chłopca. Ale na wszystko potrzeba pieniędzy!

Jednak głęboko wierzymy, że Ojok będzie mógł w końcu stanąć prawidłowo na chorej nóżce. Leczenie przedoperacyjne, wstępnie szacowane na szczęść miesięcy, wraz z operacją stopy chłopca, będzie kosztować ok. 5.500 zł (cotygodniowe bandażowanie to ok. 85 zł, transport chłopca z ojcem ok. 25 zł, operacja ok. 2.325 zł, wózek inwalidzki ok. 315 zł). To cena za to, żeby dziecko chodziło i żyło jak jego zdrowi rówieśnicy… To w tej chwili najważniejszy cel! I mocno wierzymy, że znajdą się Ludzie Pięknych Serc, których poruszy los małego chłopca z Ugandy, którzy zechcą odmienić jego życie i sprawić, że Ojok będzie w końcu zdrowy. 

Ojok6


akcję wsparli Ludzie Pięknych Serc :-)
mamy już 5.700

/stan na dz. 05.11.2019 r./

Agnieszka – Kraków
Anna – Białystok
Anna – Łódź
Anna – Nowy Targ
Anna – Poznań
Anna – Zakopane
Barbara – Warszawa
Beata – Kotuń
Beata – Suraż
Beata – Tarnobrzeg
Beata – Zwoleń
Bogusław – Lublin
Bogusława – Wodzisław Śl.
Danuta – Knurów
Edyta – Rybnik
Ewa – Biłgoraj
Ewa – Częstochowa
Ewa – Zamość
Ewelina – Albigowa
Iwona – Połczyn Zdrój
Jan – Wrocław
Joanna – Choszczno
Jowita – Iłża
Justyna – Lębork
Kamil – Nienadówka
Magdalena – Tychy
Magdalena – Wieleń
Magdalena – Wrocław
Mariusz – Goleniów
Marek – Poznań
Marta – Poznań
Monika – Łapy
Paulina – Sochaczew
Robert – Warszawa
Stanisław – Gdańsk
Sylwia i Wojciech – Wawrzeńczyce