#zostańwdomu i … pomagaj

koronawirus350

Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła pandemię koronawirusa COVID-19. Wiele krajów na wszystkich kontynentach wdrożyły restrykcje dla swoich obywateli, by spowolnić i ograniczyć rozprzestrzenianie się śmiercionośnego wirusa. Absolutna większość Polaków postępuje odpowiedzialnie, stosując się do wytycznych rządu. Ulice polskich miast opustoszały, Polacy zostali w domach.

Kkorona3oronawirus zaczyna zbierać żniwo na najbiedniejszym kontynencie świata. Strach myśleć co czeka milionów Afrykanów mieszkających w przeludnionych miastach i skrajnie biednych wioskach, gdy kolejny śmiercionośny wirus, po dendze i eboli, gdzie śmiertelność wynosiła odpowiednio 1-5% i 25–90%, rozprzestrzeni się w Afryce Subsaharyjskiej. Jej mieszkańcy stale żyją bez dostępu do bieżącej wody, która jest pierwszym niezbędnym środkiem do stosowania profilaktyki zdrowotnej. Mają utrudniony dostęp do podstawowej opieki medycznej, która jest płatna i cierpi z powodu braku lekarzy, zaś wyposażenie znacznej części szpitali nie spełnia standardów do jakich my, Europejczycy, jesteśmy przyzwyczajeni.

korona2Aktualnie Fundacja Dzieci Afryki realizuje programy pomocowe w 14 państwach afrykańskich. Współpracujemy z polskimi misjonarzami, z których wielu wkrótce może posługiwać na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem w misyjnych ośrodkach zdrowia i szpitalach (Angola, Burundi, Czad, Ghana, Kamerun). Wielu Polaków opiekuje się dziećmi i młodzieżą w ramach programów adopcyjnych. Słusznie martwią się o swoich podopiecznych oraz ich rodziny.

Dlatego od 1 kwietnia publikujemy dane dotyczące liczby zakażonych, wyleczonych oraz zgonów z powodu wirusa COVID-19 w krajach, w których Fundacja Dzieci Afryki prowadzi programy pomocowe. Pamiętajmy o polskich misjonarzach i o naszych podopiecznych.

RAPORT WHO z AFRYKI /dane na dz. 28 maja 2020 r./*

 kraj  liczba zakażonych  liczba wyleczonych  liczba
zgonów
 uwagi
 Angola 71 18 4
 Burundi 42 20 1
 Czad 715 359 64
 Etiopia 731 181 6
 Ghana 7303 2412 34
 Kamerun 5436 1996 175
 Liberia 266 144 27
 Malawi 101 37 4
 Namibia 22 14  0
 Republika Środkowoafrykańska 702 23  1
 Rwanda 346 245  0
 Tanzania 509  183 21
 Uganda 281 69  0
 Zambia 1057 779 7

Zostając w domu, poza różnorodnymi formami spędzania czasu wolnego – jakie proponują media społecznościowe, w tym artyści i celebryci – warto zacząć czynić DOBRO, po cichu, w duchu solidarności z najbiedniejszymi tego świata. Dobro czynione bezinteresownie powraca i to ze zdwojoną siła – a tego tak bardzo nam teraz potrzeba. Nie ustawajmy zatem we wspólnym wysiłku budowania lepszego świata, wspierajmy Dzieci Afryki, by niwelować analfabetyzm, cierpienie, choroby, głód…

korona4

Oto kilka naszych propozycji:

#zostańwdomu i… pomagaj
w budowaniu KILOMETRÓW DOBRA

#zostańwdomu i… pomagaj:
licytuj bądź wystawiaj przedmioty afrykańskie na BAZARKU DZIECI AFRYKI

#zostańwdomu i… pomagaj
w tworzeniu FUNDUSZU MEDYCZNEGO

Po raz pierwszy w całości, Fundacja Dzieci Afryki, na kanale YouTube zaprezentowała film Z POTRZEBY SERC, podsumowujący 10 letnią działalność fundacji. Zobaczcie koniecznie i przeżyjcie „przygodę życia” razem z założycielami fundacji Robertem Nogą i Pawłem Werakso.

*źródło: Johns Hopkins CSSE

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.