Zrozumieć północno-ghańską wieś

wies1
Balungu jest jedną z setek maleńkich miejscowości w górnej części regionu zachodniego Ghany Północnej. Jej  mieszkańcy żyją głównie z rolnictwa na własny użytek, zwłaszcza z uprawy zbóż oraz hodowli zwierząt.

Domy pozbawione są systemu odprowadzania ścieków. Praktykowane jest zakopywanie nieczystości na bieżąco (za zasadzie „wykop i zakop”). Edukacja jest ceniona jednak ogranicza się zwykle do poziomu szkoły podstawowej. Z praktycznych względów doceniana jest zwłaszcza nauka języka angielskiego – urzędowego w Ghanie.

Młode kobiety zachodzą w ciążę często jeszcze w wieku nastoletnim. Może być to związane zarówno z wciąż żywymi wierzeniami na temat wpływu współżycia w okresie dojrzewania na późniejszą płodność jak również z niską znajomością i stosowalnością metod antykoncepcyjnych. Praktykowane są wciąż wczesne zaręczyny i zamążpójścia.

wies4Mieszkańcy w zakresie leczenia przywiązują dużą wagę do systemu ludowego, w szczególności zaś ziołolecznictwa. Medycynę konwencjonalną stosują lecz często podchodzą do niej nieufnie. Przykładem może być przekonanie, że zastrzyki stosowane w szpitalach na schorzenia objawiające się czyrakami prowadzą do śmierci. Zdrowie ich, wedle wieloletnich obserwacji lokalnego wodza, uległo pogorszeniu w miarę odchodzenia od praktykowania tradycyjnych metod uprawy roli oraz żywienia na rzecz metod „zeuropeizowanych” opartych na chemicznych środkach ochrony roślin czy wysoko przetworzonej żywności.

Edukacja społeczności lokalnej, prowadzona przez studentów Uniwersytetu Badań Rozwojowych w Tamale, w formie grupowych oraz indywidualnych rozmów w lipcu 2016 br. objęła m.in. porady dotyczące przygotowania ziół do preparatów leczniczych, wyjaśnianie potrzeby wykorzystania  medycyny konwencjonalnej w celu diagnozowania schorzeń czy wsparcia terapii, objaśnianie działania patogenów chorobotwórczych oraz form ochrony przed nimi.

wies2Studenci, w których gronie jest John Mbiyieba – student medycyny na wydziale Medycyny oraz Nauk o Zdrowiu, podopieczny Fundacji DZIECI AFRYKI – wyjaśnili jak budować kanały odprowadzające ścieki z domów, latryny, jak dbać o higienę oraz utrzymywać czystość mieszkań, ubrań czy przyrządów codziennego użytku. Zwracali uwagę także na potrzebę oczyszczania kanałów w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się malarii i innych chorób przenoszonych przez insekty. Poruszali temat antykoncepcji oraz starali się nakłonić do odejścia od wczesnego wydawania dziewczynek za mąż. Edukacja objęła również zalecenia dotyczące ograniczania chemicznych substancji w rolnictwie na rzecz nawozów naturalnych jak również spożywania pokarmów nisko lub nieprzetworzonych, w tym świeżych owoców i warzyw. Studenci zachęcali rodziców do wysyłania dzieci na kolejne szczeble edukacji, w szczególności zaś na kierunek nauczycielski.

na podstawie raportu Johna Mbiyieba

źródła uzupełniające:

Program studencki TTFPP Third Trimester Practical Studies na Uniwersytecie Badań Rozwojowych, Tamale, Ghana:
http://www.uds.edu.gh/research/ttfpp

Program studencki dla studentów medycyny COBES oraz jego wpływ na wybór specjalizacji oraz miejsca pracy przyszłych lekarzy:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4774102/

wies3

John Mbiyieba na praktyce studenckiej w Balungu (2016)

John w oddzielnym piśmie do fundacji pisze, m.in. „Podsumowując, planuję wydać 8.199 GHC  (8.065 zł) w całym roku 2016. Zmagam się ze zdobyciem pieniędzy na wydatki, w tym na COBES (…). Na dany moment wykorzystałem w całości możliwości finansowe mojej rodziny. Próbuję pożyczyć pieniądze, by zaspokoić palące potrzeby takie jak opłaty za szkołę, zakwaterowanie, książki i narzędzie medyczne. W związku z powyższym zwracam się z prośbą o wsparcie w kwocie 5.362 GHC.”

Edukację Johna wspiera Łukasz z m. Zaścianki wraz z przyjaciółmi (od początku), Agnieszka z Wrocławia (od roku) oraz Halina z Dąbrowy Górniczej, Elżbieta i Grzegorz ze Świebodzina i Anna z Andrychowa (od kilku miesięcy/tygodni) – SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Ty też możesz pomóc okazjonalnie:

Fundacja DZIECI AFRYKI
Al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: „G3 – studia medyczne Johna”

dotpay
lub  wspierać
systematycznie – zobacz