wpłać teraz przez DOTPAY

lub wykonaj przelew

Fundacja Dzieci Afryki

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

darowizna CH6 - czadowe gimnazjum

13 lutego 2021

NAJSŁODSZY DZIEŃ ROKU, CZYLI WALENTYNKI W AFRYCE

 

Walentynki, jedni je kochają, inni nie cierpią, wygląda jednak na to, że święto obchodzone 14 lutego na stałe wpisało się do naszych kalendarzy. Co roku sklepy prześcigają się w wymyślnych dekoracjach, podsuwając nam różne propozycje na prezenty, którymi moglibyśmy obdarować osoby bliskie naszemu sercu. Kobiety robią piękny makijaż, mężczyźni strzygą brody a cały świat na jeden dzień pogrąża się w czerwieni, zerkających na nas zewsząd serduszek.

 

O tak, tego dnia czerwony zdecydowanie króluje. Kina mają dość monotonny repertuar pełen komedii romantycznych, restauracje kuszą zniżkami dla par a kwiaty i czekoladki schodzą na pniu. Myślę, że każdemu z Was, wizja ta jest zdecydowanie znajoma, dlatego zajrzyjmy na chwilę do Afryki i sprawdźmy jak tam celebruje się święto zakochanych.

 

UGANDA

 

Ugandyjczycy świętują 14 lutego w dokładnie taki sam sposób jaki znamy z Polski. Panowie obdarowują swoje wybranki serca kwiatami lub czekoladkami, zakochani spędzają ten czas razem np. jedząc smaczny posiłek. Sklepy, hotele i restauracje prześcigają się w walentynkowych promocjach a kolory czerwony i czarny, królują wśród ubrań, szczególnie w Kampali, stolicy Ugandy.

 

GHANA

 

Tu sprawy mają się nieco inaczej gdyż Ghana jest jednym z największych na świecie producentów kakao. Tęgie głowy z Ministerstwa Turystyki, Sztuki i Kultury wraz z potentatami kakaowego biznesu postanowili wykorzystać ten fakt i w 2005 r. ustanowili 14 lutego Dniem Czekolady. Fakt, że święto wypada akurat wtedy kiedy Walentynki, nie jest rzecz jasna przypadkowa. Zabieg ten ma na celu promocję korzyści zdrowotnych wynikających ze spożywania produktów kakaowych jak również pomóc generować większe dochody na rozwój kraju. A jak wiadomo tego dnia konsumpcja czekolady jest ogromna. Dzięki połączeniu Walentynek i Dnia Czekolady możemy świętować najsłodszy dzień w roku.

 

RWANDA

 

W Rwandzie Walentynki obchodzi się podobnie jak u nas, randki w kinie, romantyczna kolacja czy korzystanie ze specjalnych promocji jakie w ten dzień oferują różne firmy. Spotkanie nie może się obyć bez wymiany prezentów między zakochanymi.

 

ZAMBIA

 

W Dniu Zakochanych na zambijskich ulicach przeważają kolory biały, czerwony i czarny. Przede wszystkim są one widoczne w sklepowych dekoracjach, ale przeplatają się też w noszonych strojach. Zambijczycy mają nieco inne spojrzenie na Walentynki. Dla nich jest to święto miłości co oznacza, że mogą celebrować je nie tylko zakochane pary, ale rodzina i przyjaciele również.

 

REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI

 

Tym razem również Was nie zaskoczę niczym szczególnym. RPA tak jak inne kraje obchodzi ten dzień w dokładnie taki sam sposób. Pary randkują na mieście lub na plaży, wymieniając się wcześniej kupionymi prezentami. Jest jednak jeden zwyczaj, który odróżnia ich od pozostałych krajów. W Walentynki często możemy spotkać młode kobiety z przyczepionymi imionami swoich wybranków na rękawach. Niektórzy twierdzą, że ma to związek z dawnym rzymskim świętem tzw. Luperkaliami czyli świętem z okazji Dnia Płodności. Ci bardziej nieśmiali wręczają swoim sympatiom znane nam dobrze kartki walentynkowe. Miłe i romantyczne słowa to zawsze dobry pomysł na dotarcie do czyjegoś serca.

 

Abyście i wy mogli zaskoczyć swoją drugą połówkę w Dniu Zakochanych, przygotowałam dla Was walentynkowe słownictwo i kilka wyrażeń w języku Afrikaans:

 • Valentynsdag - Walentynki
 • Valentyns Kaarjie - Kartka walentynkowa
 • Liefde - Miłość
 • GeskenkPrezent
 • KêrelChłopak
 • MeisieDziewczyna
 • RooiCzerwony
 • HartSerce
 • RomantiesRomans
 • RoosRóża
 • DateRandka
 • RuikerBukiet
 • KupidoKupidym
 • SoenPocałunek
 • DrukkiePrzytulić
 • SjokoladeCzekolada

Jy is so pragtig. - Jesteś taki piękny/piękna.

Ek hou van jou. - Podobasz mi się.

Ek het jou lief. - Kocham Cię.

 

Jak widzicie Walentynki w wielu afrykańskich krajach nie różnią się zbytnio od tego co znamy z Polski. Nie ma znaczenia na jakim kontynencie się znajdujesz, czy akurat obchodzisz Walentynki lub inne święto. Każdy dzień jest dobry żeby ofiarować komuś swoją miłość i pokazać jak bardzo się go kocha. Nie zapominajcie o tym.

 

Klaudyna Malanowska

 

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK