FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

e-mail: biuro[at]dzieciafryki.com

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

MARKET DZIECI AFRYKI 24h/7

ADOPCJA SZKOLNA W NGAOUNDAYE

Program wsparcia najuboższych uczniów szkoły podstawowej w Ngaoundaye, w Republice Środkowoafrykańskiej, którą prowadzą polskie misjonarki Siostry Pasterzanki.

 

Miejscowość położona jest tuż przy granicy z Kamerunem oraz Czadem. Stąd sytuacja stale jest niestabilna. Władze państwowe nie potrafią zabezpieczyć granic a tym samym zapewnić bezpieczeństwa swoim obywatelom.

 

Szkoła została założona w roku 1972 dla dziewczynek przez siostry włoskie z Instytutu Św. Katarzyny. Wówczas kobiety były przeznaczone tylko do pracy i rodzenia dzieci. Nikt nie posyłał dziewczynek do szkoły. Dlatego siostry zajęły się edukacją i formacją dziewczyn i kobiet. W miarę upływu lat zatroskani rodzice prosili o przyjmowanie do szkoły także chłopców, gdyż  porównując nauczanie w szkole państwowej i w szkole u sióstr zauważyli, że w prywatnej poziom nauczania jest znacznie wyższy. I tak się stało.

 

Na początku roku 2011 szkoła została otwarta także dla chłopców. Siostry otoczyły szczególną opieką  sieroty,  dzieci rodziców niewidomych i z bardzo ubogich rodzin, przyjmując je za darmo a pozyskując na to fundusze we Włoszech.

 

Od września 2011 roku szkołę prowadzą misjonarki ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza. Polki pragną kontynuować dzieło Włoszek, zachowując koedukacyjny charakter szkoły.

 

W Republice Środkowoafrykańskiej edukacja na poziomie szkoły podstawowej nie jest obowiązkowa i jest płatna. Dzieci z najbiedniejszych rodzin nie stać na uczęszczanie na zajęcia. Jednak s. Barbara Samborska – odpowiedzialna za szkołę, stara się przyjmować wszystkie, licząc że te najbiedniejsze wspomogą Ludzie Pięknych Serc w Polsce.

 

Można zaopiekować się ubogim uczniem szkoły, opłacając jego edukację w kwocie 300 zł/rok. Osoba przystępująca do programu adopcji szkolnej, zna z imienia i nazwiska swojego podopiecznego, otrzymuje jego zdjęcie oraz raz w roku wyniki nauczania (ocenę końcową). Wpłacane środki zasilają budżet szkoły w Ngaoundaye.

 

Aby przystąpić do programu pomocy należy wypełnić deklarację oraz regularnie opłacać opiekę. Opieka nad uczniem wygasa po ukończeniu przez niego edukacji w szkole podstawowej.

 

 

 

Szkołę oraz uczniów można wspierać bez wypełniania deklaracji:

 

 

Fundacja DZIECI AFRYKI

od roku 2017 na realizację programu wydatkowała*:

 

 

 

*stan na dz. 31 grudnia ubiegłego roku

wpłać teraz przez DOTPAY

lub wykonaj przelew

Fundacja Dzieci Afryki

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

darowizna SA2N - szkoła w Ngaoundaye