wpłać teraz przez DOTPAY

lub wykonaj przelew

Fundacja Dzieci Afryki

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

darowizna CH6 - czadowe gimnazjum

17 czerwca 2024

W IMIENIU AFRYKAŃSKICH DZIECI

 

„Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły, nie mają wprawdzie skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie, wyciągają ręce i proponują swoją przyjaźń” – słowa autorstwa Phil`a Bosmansa, podczas uroczystej gali z okazji 15. rocznicy założenia i działalności Fundacji Dzieci Afryki, zadedykowała s. Zacharia Depta – Członkini Rady Generalnej Zgromadzenia Sióstr Św. Michała Archanioła s. Immakulacie Faustynowicz – Laureatce Nagrody Anioła Dzieci Afryki.

16 czerwca w Częstochowie, podczas jubileuszowej uroczystości, Paweł Werakso – współzałożyciel fundacji, w imieniu milionów afrykańskich dzieci oraz Międzynarodowej Kapituły Aniołów Dzieci Afryki wręczył Statuetkę Anioła Dzieci Afryki misjonarce w Kamerunie ze Zgromadzenia Sióstr Św. Michała Archanioła.

Statuetkę zaprojektowała Zofia Pilich, studentka Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wyłoniona w konkursie na projekt tego wyróżnienia. Statuetka wykonana jest w brązie, polerowanym na kolor złoty. Kształt skrzydła inspirowany jest ikonograficznymi przedstawieniami skrzydeł anielskich. Skrzydło - symbol anioła naszych czasów, czyli osoby, jak powiedział Wim Wenders, która „interesuje się innymi, zanim zainteresuje się sobą”. Emaliowane biało-czerwone serce umieszczone w skrzydle nawiązuje do wymogu polskiego obywatelstwa Laureata nagrody. Podstawą statuetki jest marmur namibijski, wiążąc nagrodę z lądem afrykańskim.

Laureatka Nagrody s. Immakulata Faustynowicz pochodzi z Mierzejówki w Diecezji Drohiczyńskiej. Na misje do Kamerunu wyjechała w 1991 roku. To właśnie działalność polskiej misjonarki w roku 2009 zainspirowała Roberta Nogę i Pawła Werakso do założenia Fundacji Dzieci Afryki. W piątą rocznicę jej założenia – to właśnie z inicjatywy s. Immakulaty – pierwszą patronką fundacji została Czarna Madonna z Jasnej Góry. Nazwana przez Założycieli "matką chrzestną fundacji", w roku 2015 została przez nich wyróżniona tytułem MISJONERA - nagrodą nadawaną osobom, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju działań fundacji w kraju i na kontynencie afrykańskim.

 

Do grona zasłużonych dla Fundacji Dzieci Afryki, podczas jubileuszowej gali 16 czerwca 2024 r., dołączyły koleje osoby o pięknych serach:

Agata Wiszniewska za bezinteresowne wspieranie działań fundacji w Afryce i kraju, zaangażowanie, profesjonalizm oraz dzielenie się wiedzą i umiejętnościami.

Anna Przybyła za podarowane dobro ubogim dzieciom w Afryce poprzez wieloletnie i bezinteresowne wspieranie na drodze edukacji.

s. Donata Krupa ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusowej w podziękowaniu za trud misyjnej posługi, ogromne pokłady empatii oraz codzienną walkę o życie najmłodszych mieszkańców kameruńskiej dżungli.

Krzysztof Bucholski za wieloletnie wspieranie działań fundacji podczas afrykańskich wypraw i projektów krajowych, w tym dzielenie się wiedzą, umiejętnościami oraz wiarą.

Wyżej wymienione osoby dołączyły tym samym do Międzynarodowej Kapituły Aniołów Dzieci Afryki, uzyskując przywilej nominowania oraz wyboru Anioła Dzieci Afryki w kolejnych edycjach. Gratulujemy!

 

Podczas corocznego Święta Dzieci Afryki pierwszego dnia Teresa Stachowicz-Janke w imieniu Zarządu dokonała podsumowania działalności fundacji w roku 2023. Natomiast Katarzyna Piotrowiak Tyc przeprowadziła interesującą debatę misyjną na temat problemów edukacyjnych dzieci i młodzieży, dostępu do czystej wody i systemu zdrowia.

W debacie wzięli udział zaproszeni goście ks. Emil Kałka SVD (Angola), ks. Rodger Edewou SVD (Togo), s. Immakulata Faustynowicz CSSMA (Kamerun), s. Donata Krupa ZChN (Kamerun), s. Ewa Milanowska CSFAA (Czad), Mabel Boatemaah Quinta – absolwentka „Biletu do Świata” (Ghana) oraz dr Iwona Filipecka z Fundacji Okuliści dla Afryki.  

Drugiego dnia uroczystości powołano do życia Społeczny Komitet Pamięci ks. Andrzeja Lemieszko, zmarłego 8 marca br. duszpasterza fundacji, świątobliwego kapłana, przyjaciela misji i ubogich w Afryce. W jego skład weszli: Krystyna Lemieszko – przedstawicielka rodziny, Małgorzata Walendzik – przedstawicielka miasta Choszczno, z którym ks. Andrzej związany był przez niemal wszystkie lata kapłańskiej posługi, Katarzyna Piotrowiak – Tyc – przedstawicielka fundacji, członek Rady oraz ks. kanonik Paweł Płaczek – duszpasterz fundacji od 16 czerwca 2024 r.

Podczas uroczystej gali dla Laureatów zagrała grupa KOHER z Sebastianem Kochem – wokalistą oraz wolontariuszem Dzieci Afryki. To właśnie z jego inicjatywy trzeci już rok grupa Koher gra, razem z fundacją, koncerty charytatywnej na rzecz głodujących i niedożywionych dzieci w Afryce. W tym roku grupa zagra dla dzieci w północnej Ghanie jeszcze w tym tygodniu tj. 22 czerwca w Marklowicach (szczegóły na FB).

Na zakończenie Święta Dzieci Afryki w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w intencji afrykańskich dzieci Mszę św. odprawił ks. kanonik Paweł Płaczek z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej – duszpasterz fundacji, w koncelebrze z naszymi gośćmi Misjonarzami Werbistami ks. Rogerem Edewou z Togo, który modlił się w intencji s. Immakulaty Faustynowicz oraz z ks. Emilem Kałką – misjonarzem w Angoli.

 

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK